Збудувати елеватор вчасно та без додаткових витрат можливо, якщо уникнути типових помилок, яких припускаються інвестори
Будівництво без помилок
Збудувати елеватор вчасно та без додаткових витрат можливо, якщо уникнути типових помилок, яких припускаються інвестори.
Кажуть, кмітливий навчається на власних помилках, а розумний — на чужих. Досвід роботи з багатьма агровиробниками у всіх регіонах України дозволив сформувати десять основних хибних рішень, що ведуть до здорожчання будівництва елеватора.
Помилка №1. Відсутність чіткого планування
Іноді буває так, що фермер на початку літа все ж вирішує будувати елеватор, щоб зібране восени зерно вже зберігати у власних силосах. Проте досить стислі строки у цій справі призводять до погіршення якості монтажу, здорожчання вартості товарів і послуг унаслідок авральних робіт.
Радимо розпочинати планувати будівництво щонайменше за 9–12 місяців до бажаного терміну введення об’єкта в експлуатацію.
Помилка №2. Відмовитись від проєкту будівництва
У 90 або й 100% за реконструкцій елеваторів чи зведення їх з нуля замовники воліють відмовитись від проєкту будівництва, щоб заощадити. Проте незнання точних параметрів транспортерів, самопливного обладнання й інших елементів точно призведе до кардинально іншого результату, адже залишки невикористаних матеріалів або їх нестача під час монтажу в підсумку виллється в надмірні фінансові витрати.
Один із кейсів, з якими нам довелося зіткнутися: на одному з елеваторів у перший день введення в експлуатацію зламалася норія. Чому? Бо підрядник, не маючи проєкту на руках, побудував завальну яму без фільтра, який би «ловив» великі домішки. Закінчилось усе тим, що одна з таких домішок потрапила в норію й розбила ковші по всій висоті конструкції.
Тому ми наполегливо рекомендуємо починати будівництво тільки за наявності проєкту або мінімального попереднього розрахунку. Доведено неодноразово, що це дозволить уникнути перевитрат і заощадить ваш бюджет.
Помилка №3. Обрати некваліфікованого проєктувальника
Зі зрозумілих причин замовники наймають найдешевших спеціалістів, які не мають досвіду в проєктуванні елеваторів. Проте фахівці без відповідної кваліфікації будуть стовідсотково перестраховувати себе, закладаючи, наприклад, більше ніж потрібно бетону, металоконструкцій тощо. Відповідно, замовник отримає понаднормові розрахунки.
Про ймовірність помилок у кресленнях або ж їх неналежне виконання в майбутньому годі й нагадувати. Яскравим прикладом такого є випадок, коли проєктувальник при створенні проєкту пропустив розміщення моторредуктора, а монтажна бригада його змонтувала так, як бачила, зовсім у неправильному місці, що унеможливлювало його нормальне технічне обслуговування фахівцями в майбутньому.
Радимо обирати проєктувальників із досвідом у галузі зернової логістики, орієнтуючись не на найнижчу вартість надання послуг, а на оптимальне співвідношення ціни та якості.
Помилка №4. Надмірна кількість постачальників
Часто замовник обирає велику кількість постачальників обладнання та послуг. Проте залучення понад 10 компаній для одного об’єкта призводить, по-перше, до логістичних проблем і несумісності обладнання, що виявляється вже під час монтажу. По-друге, до взаємних звинувачень між постачальниками в разі невідповідності компонентів. Крайнього знайти складно, а додаткові витрати лягають на плечі інвестора.
Ми в KMZ Industries рекомендуємо мати не більше як 3–5 постачальників обладнання та надавачів послуг для будівництва елеватора. Це збереже єдність технологічного процесу й допоможе уникнути затримок і перевитрат.
Помилка №5. Орієнтуватися тільки на низьку ціну
Не дарма кажуть, що скупий платить двічі. От і з замовником може зіграти злий жарт його бажання обрати най дешевших підрядників і постачальників. Адже це точно призведе до додаткових витрат на приховані послуги чи матеріали, до зриву термінів будівництва, до відсутності гарантій. В той час як будь-який великий постачальник, що цінує свою репутацію, завжди готовий надати гарантії на обладнання, як і підрядник — на своєчасно виконані роботи.
Тож краще обирати середній ціновий сегмент ринку, аналізуючи відгуки щодо постачальника та його репутацію.
Помилка №6. Ігнорувати власну участь у будівництві
Фермери або власники невеликих господарств часто лишають усі процеси під час будівництва елеватора на розсуд підрядників — проєктувальників, постачальників обладнання, монтажної бригади. Однак така сліпа віра в те, що вам без проблем змонтують елеватор «під ключ», може призвести до невідповідності виконаних робіт початковим вимогам, зниження якості монтажу чи експлуатаційних характеристик тощо.
Беріть активну участь у всіх етапах, починаючи від вибору проєктувальника та постачальників, до узгодження технічних рішень і контролю за будівельними роботами. Якщо інвестор не має часу на занурення у ці моменти, рекомендуємо винайняти професійного проєктного менеджера.
Помилка №7. Зробити фундаменти тільки під першу чергу
Якщо ви точно визначились із конфігурацією елеватора, радимо відразу зробити фундаменти під всі майбутні об’єкти. Адже щороку витратні матеріали підвищуються у ціні, як і вартість будівельних робіт. Тому бетон і металоконструкції бажано зробити одразу, а обладнання можна докуповувати й монтувати згодом. До того ж на більші обсяги робіт постачальники надають більшу знижку.
Помилка №8. Відмова від шефмонтажу або монтажу від виробника
Багато замовників воліють відмовитись від таких додаткових послуг, як шефмонтаж або монтаж від постачальника елеваторного обладнання. І дарма. Якщо це зробити, стовідсотково матимете неправильний монтаж обладнання, зниження його продуктивності або повну непрацездатність комплексу. Відсутність об’єктивного контролю на об’єкті, зокрема і руху матеріалів, призведе до постійної їх недостачі. До того ж ні про які довгі гарантії від постачальника за відсутності його фахівця під час будівництва не може бути й мови.
Якщо послуга монтажу від постачальника дорога, рекомендуємо обрати досвідчену монтажну організацію, якій ви довіряєте, й водночас долучити для додаткового контролю на будівництві представника компанії — постачальника елеваторного обладнання.
Помилка №9. Відмова від повноцінної автоматизації елеватора
Деякі замовники, будуючи сучасний елеваторний комплекс, з метою економії просять зробити невеличку шафу керування технологічними процесами, так би мовити, без комп’ютера. Звісно, така автоматизація можлива і справді значно дешевша, але вимагає залучення більшої кількості персоналу. До того ж фактично відсутність повноцінної автоматизації призводить до неможливості належного контролю над сушаркою, очисною машиною, енергоносіями, що провокує періодичні поламки.
Тож краще інвестувати в автоматизацію відразу, що в майбутньому допоможе зекономити на персоналі та частому виході обладнання з ладу.
Помилка №10. Забути про програму державної компенсації 25%
Аграрії активно користуються послугами державної програми часткової компенсації вартості придбаної сільгосптехніки й обладнання українського виробництва. Вона працює в Україні з 2017 року, і десятки тисяч фермерів саме завдяки їй здешевили будівництво своїх елеваторних комплексів. Адже 25% суми за елеваторне обладнання — це дуже великі гроші, які ви можете вкласти в розвиток свого підприємства.
Якщо є можливість використати державну чи будь-яку іншу програму для економії будівництва — користуйтесь! Якщо ж не знаєте, як це зробити, — звертайтеся, ми обов’язково підкажемо найвигідніші умови.
Будівництво елеваторного комплексу — це багатогранний і високотехнологічний процес, який вимагає ретельного планування, координації та досвіду. Невідповідність вимогам, неправильний вибір підрядників чи відсутність комплексного проєкту, як бачите, можуть призвести до значного здорожчання, затримок у реалізації, а також до зниження якості кінцевого результату. Краще навчайтесь на чужих помилках і довіряйте свої інвестиції професіоналам.