Науковці пояснили, як тепла зима впливає на озимі культури
Оптимальним для успішної перезимівлі озимих є так званий стан спокою, за якого обмінні процеси в організмі рослини призупиняються, або зводяться до мінімуму. Він настає тоді, коли середня добова температура на глибині залягання вузла кущіння опускається нижче 0°С.
Про це йдеться в аналітичній довідці НААН з посиланням на науковців Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН.
При цьому, за поступового її зниження кількість води у клітинах зменшується, а концентрація пластичних речовин, зокрема цукрів – зростає. За таких умов різке зниження температури, як правило, не призводить до розриву клітинної оболонки і загибелі рослини через вимерзання не спостерігається.
За тривалого тимчасового потепління посеред зими стабільний стан спокою не наступає. Наприклад, у температурному діапазоні між 1-5°С тепла обмінні процеси у пшениці озимої хоч і з слабкою активністю, але відновлюються. Концентрація у клітинному соку цукрів знижується, як за рахунок збільшення питомої частки води, так і за рахунок небажаної витрати їх на обмінні процеси.
При цьому поповнення їх запасів за рахунок фотосинтезу (основного джерела) не відбувається: у сонячні дні – через низьку температуру, у хмарні – через відсутність сонячної інсоляції. Таким чином, результатом відновлення вегетації посеред зими є надмірне виснаження рослин, наповнення водою їх тканин, що становить загрозу їх пошкодження у результаті різкого зниження температури.
На жаль можливості сучасних технологій не дозволяють обмежити ці ризики. Ситуацію може покращити формування стійкого снігового покриву, або, що часто останнім часом буває – завершення зими без різкого зниження температури.
Нагадаємо, денні температурні максимуми в деяких областях знову побили попередні історичні рекорди.