Агрономія

Вегетація озимих на Сумщині припинилась на 18-21 день пізніше звичайного строку

Вегетація озимих на Сумщині припинилась на 18-21 день пізніше звичайного строку

В першій половині листопада на Сумщині переважала тепліша звичайної, з невеликими опадами погода. Погода другої половини місяця формувалась під впливом циклонів та їх атмосферних фронтів, спостерігались опади різної інтенсивності у вигляді дощу та мокрого снігу. 3 листопада відбувся перехід середньої добової температури повітря через 5°С у бік зниження. В першій половині листопада озимі культури в області повільно вегетували. 14 листопада вегетація озимих культур припинилась, що на 18-21 день пізніше звичайного строку.

Про це інформує Сумський обласний центр з агрометеорології.

24 листопада відбувся перехід середньої добової температури повітря через 0°С в бік зниження, встановився зимовий період, що на 3-7 днів пізніше звичайного строку. Середня місячна температура повітря становила 1,8-2,8°С тепла, що на 0,7-1,8°С вище за норму. Максимальна температура повітря досягала 10-12°С тепла. Мінімальна температура повітря в третій декаді знижувалась до 6-7°С морозу, на поверхні ґрунту 3-7°С морозу.

Опадів за місяць випало на переважній території області 54-59 мм, що складає 130-170% від місячної норми, на південному заході 34 мм або 80% місячної норми.

Глибина промерзання ґрунту на кінець місяця на переважній території області дорівнювала 3-5 см при нормі 10-17 см. Вітер переважав помірний, лиише протягом 2-8 днів спостерігалось посилення його 15-24 м/с.

За даними спостережень метеостанцій області на момент припинення вегетації озима пшениця, посіяна в першій половині вересня, утворили 3-й листок, на пізніше засіяних полях перебуває у фазах сходи та проростання зерна. Стан посівів переважно добрий та задовільний.

В другій половині листопада озимі культури знаходилися в стані зимового спокою. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур нижче 1-2° морозу не знижувалась і рослинам не шкодила.

Незначні коливання температури повітря від дня до ночі та похмура погода в більшості днів другої половини листопада були малосприятливими для проходження рослинами першої фази загартування. Умови для перезимівлі плодових культур були задовільними.

Нагадаємо, в цілому по Україні небезпечних явищ для перезимівлі озимих у третій декаді листопада не фіксували.