Ми всі по суті працюємо на міжнародному ринку
У минулому році багато хто заробив на кавуні – і це означає, що в цьому році кавун садять всі. Ми теж посадили, хоча лише 1 га – на пробу. Так само сталося і з кукурудзою. І є велика вірогідність, що на цих культурах у цьому році не зароблять. Адже треба зрозуміти логіку цього циклу, і вирощувати те, що ніхто не вирощує в поточний сезон. Для цього треба аналізувати ринок.
Часто аналітика може не відповідати реаліям. Наприклад, ми продаємо за ціною вище ринкової, але аналітика показує набагато вище – можливо, такою є ціна у супермаркеті. Тому, щоб позбавитись посередників, ми плануємо відкрити власні магазини. Взимку наше фермерське господарство продавало цибулю в мінус. До мене приїжджали посередники і пропонували 30 грн/кг, тоді як у нас тільки збір коштував 20 грн/кг. В той же час у супермаркеті продукція лежала по ціні 400 грн/кг. Тобто точно є той, хто добре на цьому наварюється, і від цього явища треба максимально піти.
Щоб це зробити краще, ми б хотіли кооперуватись в цьому напрямку з іншими. Чому турки гарно продають? Вони об’єднані. А українці чомусь не люблять ділитись досвідом, навіть не пускають у свою теплицю. Наприклад, я з радістю всіх запрошую і приймаю у себе, розповідаю про кожний елемент виробництва. Чим більше нас таких буде, і кожний придумає якусь нову фішку, тим краще буде для загального механізма існування галузі. Адже ми всі працюємо сьогодні по суті не так на локальному, як на міжнародному ринку, і конкуруємо вже країнами.