Тваринництво

Завдяки органічному селену можна покращити показники продуктивності ВРХ

Головний гравець

Головний гравець

Завдяки органічному селену можна покращити показники продуктивності ВРХ.  

Упродовж життя молочні корови й телята стикаються з багатьма стресами. Впоратися з ними допомагає селен (Se). Цей елемент потрібен для підтримання життєдіяльності тварин, впливає на активність фосфатаз, відповідає за регуляцію окисно-відновних реакцій, синтез АТФ, імунобіологічну активність організму, а також впливає на тканинне дихання. 

Селен є активним учасником обмінних процесів, без нього організм тварин не може засвоювати вітамін E, а також синтезувати низку важливих ферментів. Рівень умісту цього елемента впливає на детоксикаційну функцію печінки, вироблення органами шлунково-кишкового тракту соляної кислоти та секретину, засвоєння і доставку до клітин поживних речовин. 

У природних умовах основним джерелом надходження вітамінів і мінералів для ВРХ є корми. Селен міститься в кормових рослинах, однак його кількість прямо залежить від умісту цього мікроелемента в ґрунті. Рослини поглинають Se з ґрунту, однак ця здатність залежить від мінерального складу, pH, кількості опадів тощо. Тому рівень Se в ґрунті широко варіюється між регіонами. Якщо в ґрунті він низький, то й у рослинах також буде низьким. Це може призвести до дефіциту Se в організмі ВРХ, що для молочних корів негативно позначатиметься на репродуктивній функції, тривалості строку служби до отелення, зменшить передання селену через молозиво телятам, збільшить сприйнятливість до маститу, кількість соматичних клітин у молоці, знизить імунний статус, а також негативно вплине на зростання й здоров’я телят. 

Селен є важливою поживною речовиною для життя ВРХ зі встановленою потребою в 0,1–0,3 ppm для підтримання основних функцій. Хоча джерела неорганічного Se зазвичай використовують як кормові добавки, джерела органічного Se, зокрема селенометіонін (SeMet) або гідрокси-селенометіонін (OHSeMet), набагато легше метаболізуються. Тому відома французька компанія Adisseo, яка виробляє кормові добавки для тварин і птиці, розробила інноваційний антиоксидант, що містить 100% гідрокси-селенометіоніну — чисту і доступну форму органічного Se. Selisseo® (реєстрація ЄС 3b814) — це єдиний гідрокси-селенометіонін на ринку кормових добавок, що повністю забезпечує переваги органічного Se для поліпшення репродуктивних показників, підвищення стійкості до стресу й імунітету, оптимального росту і вищої якості тваринних продуктів. 2014 року на виставці SPACE у Франції Selisseo® отримав найвищу нагороду тризіркового Innov’Space. 

Антиоксидантна функція 

Будь-який дефіцит селену негативно впливає на здоров’я і продуктивність корів через зниження антиоксидантного захисту, особливо в поєднанні зі стресом. На клітинному рівні стрес трансформується в збільшене вироблення окислювальних речовин, тим самим порушуючи баланс між прооксидантами й антиоксидантами та руйнуючи клітинні структури. 

Se — головний гравець в антиоксидантному захисті. Він міститься у двох амінокислотах: форма зберігання селенометіоніну (SeMet) замінює звичайний метіонін у білках; активну форму селеноцистеїну (SeCys) виявлено тільки в каталітичній структурі кількох білків, так званих селенопротеїнів. Деякі з них є антиоксидантними ферментами. 

У низці досліджень було виявлено, що в умовах підвищення температури навколишнього середовища реакція білка теплового шоку (HSP70) на тепловий стрес у тварин, які отримували різні джерела селену, була різною: вона збільшилася в групі, що одержувала селенит, але зменшилася в групі, яка одержувала органічний Se. Це вказує на те, що тварини легше долали тепловий стрес. 

Selisseo® є найефективнішим джерелом органічного Se. Він сприяє як вищому засвоєнню Se, так і вищому вмісту SeCys і забезпечує тварин значною антиоксидантною здатністю. Тим самим покращує стресостійкість і репродуктивну функцію корів. 

Імуномодуляторна функція 

У тварин із дефіцитом Se знижується імунітет і резистентність до захворювань. Se — найбільш вивчений мінерал у профілактиці маститів. У більшості випадків до запалення молочної залози призводить бактеріальна інфекція в каналі соска. Організм із нею бореться, спричиняючи місцеве запалення, яке полягає у виробництві токсичних речовин. Ці речовини послаблюють лейкоцити, які потрібні для імунного захисту. Se чинить захисну дію, оскільки зміцнює мембрани лейкоцитів. Запалення є основним механізмом боротьби з бактеріями, але лейкоцити також можуть діяти безпосередньо проти них через механізми фагоцитозу. Достатній рівень Se підвищує ефективність фагоцитозу. 

Кількість соматичних клітин (КСК) є добрим індикатором стану здоров’я вимені. Уведення Selisseo® позитивно впливає на КСК і таким чином покращує здоров’я вимені. Крім того, відомо, що існує кореляція між середньою концентрацією селену в плазмі й рівнем КСК у вимені. Збільшуючи рівень Se в плазмі, Selisseo® сприяє елімінації соматичних клітин. 

Репродуктивна здатність 

Селен покращує фертильність і механізми відновлення корови після отелення. Народжуваність у ВРХ тісно пов’язана з попереднім отеленням. Затримання посліду / метрит після народження негативно вплине на майбутню фертильність. Se позитивно впливає на скорочення матки, таким чином унеможливлюючи виникнення метриту. 

Прогестерон, що виділяє жовте тіло, допомагає підтримувати тільність. Підтримуючи секрецію прогестерону, Se допомагає зменшити ймовірність аборту. Додавання Se молочним коровам у період лактації поліпшить стан організму для наступної тільності. 

Молочні корови, які отримували Selisseo® (0,3 ppm) із середини до пізнього періоду, показали кращий показник Se і антиоксидантну здатність, як порівняти з контролем: + 30% уміст Se в плазмі + 65% уміст Se в молоці. Вища антиоксидантна здатність: +37% GPx (глутатіонпероксидаза) активність. 

Імунітет і здоров’я теляти 

Органічний Se передається від корови до теляти. Випробування, проведене в Китаї на фермі «Пекін Сіно», та дослідження вчених з університету Редінга (Велика Британія) підтвердили, що введення коровам Selisseo® впродовж тільності сприяло передачі селену телятам. У телят, народжених від цих корів, був вищий уміст селену в плазмі (+10% проти селеніту натрію) та концентрація селену в молозиві (+44% проти селеніту натрію). 

Таким чином, селен є незамінним компонентом нормальної життєдіяльності корів. 

Статтю надали компанії «Адіссео» та «Балкорм»

Інші статті в цьому журналі
The Ukrainian Farmer
The Ukrainian Farmer
The Ukrainian Farmer
10
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ