Обираючи спермопродукцію, слід орієнтуватися на генетичний індекс бугаїв, що відповідають потребам вашого стада
Генетична стратегія
Обираючи спермопродукцію, слід орієнтуватися на генетичний індекс бугаїв, що відповідають потребам вашого стада.
Молочне скотарство є одним із найважливіших секторів сільського господарства, що не лише постачає на ринок цінні харчові продукти, а й відіграє значну роль у забезпеченні зайнятості населення в сільській місцевості. Собівартість молока є головним показником, що впливає на дохідність молочних ферм.
В останні роки значну увагу приділяють генетиці як інструменту для оптимізації затрат на виробництво молока. Саме тому консультанти «Альта Дженетикс Україна» на цьому фокусують пильну увагу й допомагають правильно обрати бугаїв-плідників задля отримання максимального результату від генетики. Розглянемо, як генетичні аспекти можуть впливати на економічну ефективність виробництва молока.
Генетика та економіка
Генетика починає свою дію ще до народження теляти. Використання спермопродукції від бугаїв-плідників із високим генетичним потенціалом дає змогу отримати потомство з покращеними характеристиками як продуктивності, так і здоров’я. Молочна продуктивність є полівалентною властивістю, на яку впливають численні гени. Протягом останніх десятиліть селекційні програми активно застосовують такі технології, як геномний скринінг і маркерасоційована селекція, що дає можливість значно підвищити продуктивність молока та поліпшити його якість.
Значні зусилля спрямовано на розвиток генетичних індексів, які враховують різноманітні характеристики: від продуктивності до стійкості до захворювань. З використанням таких індексів можна ефективніше відбирати племінних корів і биків. Крім того, важливим є врахування племінного потенціалу в різних умовах утримання, що дає змогу адаптувати технології розведення до специфічних господарських вимог.
Склад молока, зокрема вміст жирів і білків, є важливими чинниками, що визначають його вартість на ринку. Генетичні дослідження показали, що складові частини молока також контролюють гени. Завдяки селекційним зусиллям вдалося вивести породи з підвищеним умістом білка та жирності молока.
Це важливо не лише для прямих продажів, а й для виробництва таких продуктів, як сир і йогурт, де якість молока відіграє вирішальну роль у забезпеченні якості кінцевого продукту. У далекій перспективі це дає змогу підприємствам досягати вищої рентабельності, оптимізуючи виробництво та ланцюг постачання своєї продукції.
Стійкість до захворювань є ще одним аспектом, де генетика робить значний внесок у зниження виробничих витрат. Генетично зумовлена стійкість до захворювань дає змогу значно скоротити витрати на ветеринарні послуги та скоротити використання антибіотиків. Розвиток нових генетичних ліній із покращеною імунною відповіддю стає пріоритетом у селекційних програмах, особливо з огляду на зростання резистентності до ліків.
Продуктивне довголіття корів у стаді — ще один чинник, що безпосередньо впливає на економіку молочного скотарства. Корови, які довше лишаються продуктивними, забезпечують стабільність, що, своєю чергою, веде до зниження витрат на вирощування та введення в стадо нових тварин, а також оптимізує витрати на корм й утримання.
Оптимізація генетичного потенціалу стада прямо впливає на економічні показники молочних господарств. Зниження собівартості молока дає змогу фермерам краще витримувати ринкові коливання й забезпечувати конкурентоспроможність своєї продукції.
Індивідуальний план
Зазвичай, коли підбирають бугаїв-плідників, спеціалісти зауважують на один із генетичних індексів, що використовується для ранжування бугаїв. Загальні галузеві індекси, такі як NM$ (нет-меріт), створюються на основі складних розрахунків, які оптимізують вибір для середньостатистичної ферми. Важливо оцінити, чи є індекс, який використовують під час підбору бугаїв, саме тим, що потрібен для вашого стада. Ваше стадо — одне-єдине у своєму роді, отже, є сенс мати власний генетичний план, який відповідатиме вашим конкретним вимогам і цілям.
Один-єдиний спосіб гарантувати, що ваші генетичні рішення зосереджено на досягненні ваших генетичних цілей — використання індивідуального генетичного плану. Радники «Альта Дженетикс Україна» допомагають у створенні генетичного плану, який дасть змогу максимально швидко досягнути встановлених цілей з боку генетики.
Для створення власного генетичного плану потрібно насамперед дати відповіді на такі запитання :
• Який принцип оплати за реалізоване вами молоко? Деякі виробники молока зосереджуються на загальній кількості молока, не приділяючи особливої уваги компонентній складовій. Однак більшість виробників молока зосереджено саме на покращенні вмісту жиру та білка в молоці, для отримання більшого прибутку під час реалізації. Тож, якщо пріоритетним у виробництві молока для вас є вміст жиру та білка, потрібно зосереджуватися саме на цих показниках під час формування генетичного плану;
• Які основні причини вибуття корів зі стада? Детально аналізуючи причини вибуття тварин зі стада, потрібно за уважити на основні з них, які можливо покращити генетикою. Акцентуючи в генетичному плані на продуктивному довголітті (Productive Life), ми отримуємо покращення загального здоров’я тварини. Підбір за запліднювальною здатністю дочок (Daughter Pregnancy Rate) вплине на покращення фертильності майбутнього покоління. Отже, аналізуючи причини вибуття, на які впливає саме генетична складова, потрібно додати ці ознаки в генетичний план для їх покращення;
• Який тип корів найкраще підходить вашому господарству? Якщо ви вибраковуєте корів через погане вим’я або кінцівки, акцентуйте на цих показниках у генетичному плані. Але зауважте на те, що потрібно враховувати вибракування з цих причин саме молодих тварин, адже тварини другої та вище лактацій зазвичай піддаються більшому впливу менеджменту та/або умовам утримання. Тому, формуючи перелік ознак у блоці екстер’єру, важливо обирати саме ті ознаки, що безпосередньо допоможуть вам покращити тип корів й уникнути їхнього вибракування в майбутньому через причини, пов’язані із зовнішнім виглядом.
Протягом восьми років роботи компанії «Альта Дженетикс Україна» на вітчизняному ринку партнери оцінили важливість створення та дотримання генетичної стратегії. Адже правильне використання прогресивної генетики в комплексі з високоякісним сервісом із питань менеджменту та відтворення дало змогу нашим партнерам підвищити основні виробничі показники, а також можливість збільшити розмір власного стада, що в результаті призвело до збільшення прибутковості.