Агромаркет

Україна має уважно слідкувати за бюджетним процесом ЄС, - думка

Україна має уважно слідкувати за бюджетним процесом ЄС, - думка

На бюджетний процес ЄС чекають радикальні зміни. Як країна-кандидат, Україна має уважно слідкувати за цим процесом, адже майбутній бюджет безпосередньо впливатиме на наше європейське майбутнє.

Про це у своєму блозі «Блог економіста» в Телеграм розповіла провідний експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ірина Коссе, коментуючи неофіційний документ Європейської Комісії з планами формування та розподілу бюджету ЄС на 2028-2034 роки.
За її словами, одним з найважливіших нововведень стане створення єдиного національного фонду для кожної країни. Це означає, що замість нинішніх 530 окремих програм, кожна країна матиме свій власний консолідований фонд. Цей індивідуальний національний фонд визначатиме витрати на все – від сільськогосподарських субсидій до соціального житла для конкретної країни. Таким чином, кожна держава-член ЄС матиме більш цілісний підхід до розподілу коштів, але в рамках загальноєвропейських пріоритетів та вимог.
Крім того, умови отримання фінансування стануть жорсткішими: країни-члени ЄС муситимуть виконувати конкретні реформи. Наприклад, для отримання коштів на соціальне житло потрібно буде вирішувати проблему гендерної нерівності.

Планується також створення нового “Європейського фонду конкурентоспроможності”, який об’єднає різні фонди досліджень, оборони та інновацій. Ще одним важливим аспектом стане централізація влади через створення спеціальної керівної групи на чолі з президентом Єврокомісії для управління бюджетним процесом.
«Документ Єврокомісії прямо вказує на вступ України до ЄС як на один з факторів, що може вплинути на розмір наступного бюджету. Разом з поступовим погашенням понад 300 мільярдів євро пост-ковідного боргу, приєднання України може призвести до того, що наступний бюджет ЄС перевищить поточні межі. Це підкреслює, наскільки серйозно ЄС розглядає перспективу членства України та готується до пов’язаних з цим фінансових наслідків», – зазначила Ірина Коссе.
На її переконання, для України ці зміни мають велике значення.

«Насамперед, нам потрібно вже зараз готуватися до нових вимог та умов отримання фінансування з ЄС. Нова система вимагатиме від України прискорення та поглиблення реформ у різних сферах.
Водночас, новий фонд конкурентоспроможності може відкрити додаткові можливості для українських інноваційних проектів та досліджень. Важливо розуміти, що зміни в бюджетному процесі можуть вплинути на терміни та умови вступу України до ЄС», – уточнила фахівець.
Вона додала, що хоча новий бюджетний план ЄС ще не затверджений і може зазнати змін, Україні важливо бути в курсі цих дискусій та готуватися до нових реалій європейського фінансування. Це допоможе нам ефективніше інтегруватися в європейські структури та максимально використати можливості, які відкриває перед нами статус кандидата на вступ до ЄС.

Нагадаємо, Україна утримує третє місце серед агроекспортерів до ЄС.