Тваринництво

Міжнародний практичний форум PIGS FARMING INDUSTRY, м.Львів, 4–5 вересня 2024 року

Поділитись:

«Рентабельність в умовах непередбачуваного ринку» — такою була тема Міжнародного практичного форуму PIGS FARMING INDUSTRY, що відбувся 4–5 вересня 2024 року у Львові. Масштабний професійний захід зібрав провідних вітчизняних і закордонних фахівців, представників свинарських господарств, незалежних експертів, які поділилися своїм досвідом ефективного виробництва, вдалими рішеннями та цікавими інноваціями.

Традиційно перша доповідь заходу стосувалася поточного стану й перспектив розвитку галузі свинарства в Україні та світі. На думку аналітика УКАБ Максима Гопки, попри війну, підвищення собівартості виробництва, поширення АЧС, галузь свинарства поступово відновлюється, зокрема 65% поголів’я припадає на промислові підприємства, які сукупно утримують 3,4 млн голів, що на 5,2% більше показників минулого року. Починаючи із січня, експорт свинини значно збільшився й досяг максимуму в червні (403 т). Це чітко демонструє, що 2024 рік є успішнішим для експорту свинини.

Водночас питання рентабельності виробництва, зниження його собівартості, дотримання заходів біобезпеки тощо в контексті ситуації на вітчизняному ринку свинини, що складається у другому півріччі 2024 року, набувають особливої гостроти.

Генетична складова

Одним із чинників ефективності підприємства є продуктивність свиноматок, яка, своєю чергою, залежить від генетичних особливостей. Так, менеджер із роботи з ключовими клієнтами РІС Україна — ТОВ «Генетична компанія» Геннадій Чернецький на основі 60-літньої практики своєї компанії доводить: більше продуктивних свиноматок означає менше витрат кормів на вирощування поросят на забій, більше свиней з ефективними приростами = менше споживання корму для досягнення ринкової ваги, більше міцних свиней від народження до забою = більша частка свиней, які доходять до ланцюжка поставки м’яса.

Своєю чергою, директорка ТОВ «Брідерс Україна» Олена Василевич як приклад однієї з переваг данської генетики навела низький відсоток падежу новонароджених поросят, адже Danish Genetics більшого значення надає здоров’ю поросят, а не розміру гнізда.

Натомість д-р Гійом Ленуар, директор департаменту генетики компанії AXIOM (Франція), наголосив на ролі маточного поголів’я в продуктивності ферми, адже кожен із батьків передає своєму потомству рівно половину власного набору генів. Відтак у компанії AXIOM уважають племінного кнура Валенса запорукою економічної ефективності ферми. Водночас директорка з продажів Minitube (Німеччина) Вікторія Вільямс рекомендує для підвищення рівня захисту сперми кнурів, збереження функціональної активності сперматозоїдів використовувати розріджувачі Minitube.

Якісний менеджмент

Професійний персонал та якісний менеджмент, високий технічний і технологічний рівень організації роботи ферми — ще одна складова її успішності. На думку засновника й генерального директора NUVAN INTERNATIONAL B.V. (Нідерланди) Марка Рузена, потребно зосередитися не на кількості поросят, що народилися, а на кількості, що виживуть. Для цього критично важливою є ретельна робота з «вихідним матеріалом» — якісними підсвинками. Цієї думки дотримується й Андрій Грабенко, головний технолог ФГ «Степ».

Своєю чергою директор UTAGRO Юрій Титечко наголосив: щоб виробництво свинини було економічно вигідним, свиноматка повинна пороситися мінімум чотири рази, щоб покрити вкладені в неї кошти, а вибраковування свиноматок до четвертого опоросу призведе до економічних втрат.

Ще один спосіб підвищити продуктивність свиноферми — максимально збільшити відсоток приходу в «охоту» свиноматок у перший тиждень після відлучення поросят. З досвіду компанії «Вітагро Нутрішин» головну роль у стимуляції приходу свиноматки в охоту відіграє робота з кнурами.

Сучасні технології нині допомагають персоналу моніторити стан поголів’я й аналізувати роботу ферми від генетики до забою. Як от продукт компанії AgriSyst, про який розповів провідний менеджер з роботи з VIP-клієнтами AgriSyst (партнер ТОВ «Генесус Україна») Тон ван ден Аккер (Нідерланди). Водночас професіоналізм самого персоналу можна оцінювати за критеріями відповідальності, комунікабельності, ініціативності, як це роблять у селекційно-генетичному центрі «Нуклеус» ТОВ «Марлен-КД». Натомість у ТОВ «Гудвеллі-Україна» віддають перевагу постійному обміну досвідом, як позитивному, так і негативному, між фермерами чи менеджерами різних ферм. На думку регіонального керівника компанії Віктора Робейка, це сприяє розвитку галузі загалом.

Нюанси годівлі

Якісна годівля свиней усіх вікових груп — один із чинників продуктивності стада та його здоров’я. Тож чимало доповідей було присвячено саме цьому питанню. Зокрема, директор ТОВ СГП «Агрос-Віста» Руслан Писаренко розповів про досвід застосування престартерів для підсисних і відлучених поросят: збільшене на 100 г споживання під час підсисного періоду — це на 50 г більший добовий приріст під час дорощування, а використання престартеру після відлучення зменшує кількість проблем і збільшує вагу забійної тварини. Водночас професорка Оксана Брезвин (ДНДКІ ветпрепаратів і кормових добавок) звернула увагу на необхідність боротьби з мікотоксинами в кормах.

Обов’язкова складова комбікормів — вітамінна й мінеральна групи. Олексій Ситько, представник компанії BIOCHEM UKRAINE Ltd, розповів, як збалансувати кальцій і фосфор у раціонах свиней, які є не лише основою міцності кісткової тканини тварин, а й важливі для фізіологічних функцій. Натомість старший науковий співробітник Інституту біології тварин НААН Тарас Прудиус довів необхідність дріжджових кормових добавок у раціонах свиней для покращення складу молока свиноматки, підтримки росту й розвитку поросят, поліпшення ефективності корму та якості м’яса. Своєю чергою консультант із годівлі свиней Олександр Васюта (компанія «Нутрімін») розповів, як можна відкривати генетичний потенціал тварин за допомогою оптимізації комбікормів.

Для багатоплідної генетики з великою кількістю поросят замінник цільного молока стає необхідністю, особливо в умовах браку кадрів, які переживають вітчизняні та європейські свиногосподарства. На цьому наголосили Нільс Ґрюцнер (Німеччина) та Штефан Бойтош (Словаччина), які розповіли про технологічні рішення й економічні аспекти годівлі ЗЦМ компанії «Йозера». Своєю чергою практичним досвідом застосування замінників молока в годівлі поросят поділився головний технолог і ветеринар ТОВ «ГЕНЕТІК-ІНВЕСТ» Анатолій Томік.

Здоров’я поголів’я

Підтримання здоров’я поголів’я на належному рівні — запорука якісної роботи ферми. Як завжди, цій темі була присвячена значна кількість доповідей. Зокрема про сучасні методи захисту поросят від основних найнебезпечніших збудників кишкових інфекцій — колібактеріозу, ротавірусного ентериту, інфекцій, спричинених клостридіями, розповів менеджер ТОВ «БІОВЕТА Україна» Микола Вищепан, а про свій досвід боротьби з клостридіозами без застосування антибіотиків в основному стаді та секторі відгодівлі свиней — головний технолог ПП АФ «Світанок» Костянтин Бойко. Тим часом технічний спеціаліст зі свинарства компанії Zoetis Олексій Шептуха поділився досвідом, чому програма вакцинації в деяких господарствах не дає бажаного ефекту і яким чином можна посилити груповий імунітет різних вікових груп свиней до хвороб.

Представник компанії Big Dutchman Андрій Курнаєв наголосив на ролі мікроклімату у свинарських приміщеннях для здоров’я тварин, складовими якого є температура та вологість повітря, концентрація шкідливих газів і швидкість повітряних потоків.

Не могли обійти учасники форуму й таку гостру нині тему, як африканська чума свиней, спалахи якої нині фіксують в Україні. Як наголосив у своєму виступі завідувач лабораторії вірусних хвороб тварин Інституту ветеринарної медицини НААНУ Микола Ситюк, причиною стабільного неблагополуччя з АЧС в Україні (понад 95%) є неналежний рівень біобезпеки у свинарських господарствах промислового типу. Щоб система біобезпеки була ефективною, треба користуватися тільки сертифікованими деззасобами, що пройшли перевірку принаймні в кількох референс-лабораторіях на АЧС. На цьому наголошували фахівець із дезінфекції компанії ТЕКRО Віктор Тисячний і директор з продажу в центральному регіоні ТОВ «Веллфарм» Олександр Шеляг.

Насамкінець хотілося б зазначити: PIGS FARMING INDUSTRY — не лише змістовні доповіді — це гострі дискусії, технологічні новинки та найновіші наукові розробки й, звісно, жваве спілкування в кулуарах та невимушена атмосфера.

Журнал The Ukrainian Farmer висловлює подяку за участь у Міжнародному практичному форумі PIGS FARMING INDUSTRY генеральному партнерові заходу РІС Україна — ТОВ «Генетична компанія» та офіційним партнерам: ТЕКRО, «БІОВЕТА Україна», «Брідерс Україна», UTAGRO, BIOCHEM UKRAINE Ltd, «Веллфарм», «Йозера Україна», «Генесус Україна», NUVAN INTERNATIONAL B.V. — «ПАРТНЕРАГРО 2016», компанії AXIOM, «Вітагро Нутришин», Big Dutchman, «Нутрімін», «БІОТЕСТЛАБ», Zoetis.

Поділитись: