Як підживлення озимого ріпаку впливає на його перезимівлю
Як показали результати досліджень науковців Інституту кормів НААН, мінеральні добрива не впливали суттєво на густоту рослин озимого ріпаку перед вступом в зиму, однак є тенденція до збільшення кількості рослин на ділянках без добрив і з унесенням фосфорно-калійних добрив, пише журнал The Ukrainian Farmer.
На час збирання врожаю на цих ділянках густота рослин становила 96,7–99,3 рослини/м². Найбільша загибель їх була на ділянках з унесенням високих доз азотних добрив – восени під сівбу вносили 1/3 повної норми азотних добрив.
Унесення азотних добрив збільшує вміст протеїну в коренях, зменшує кількість цукру й крохмалю. Ці зміни призводять до значного зрідження посівів. Проведені нами дослідження з унесенням добрив показали їх високу ефективність, починаючи із фази бутонізації ріпаку.
Найменшу прибавку врожаю отримали за внесення самих фосфорно-калійних добрив – 8,4%, найбільшу – за внесення повних мінеральних добрив у дозі N180Р180К180 – 120,7%. Біологічною особливістю ріпаку є те, що він має короткий період вегетації (весною 50–60 днів) за високих темпів росту й підвищених вимог до елементів живлення, особливо азоту.
Азот є основним елементом, який підсилює ріст урожайності зеленої маси навесні. Азотні добрива легко розчиняються у воді, швидко засвоюються рослинами, на 3-4 дні пришвидшують весняну вегетацію рослин і в оптимальній дозі дають найвищу оплату одиниці діючої речовини.
Між дозами азотних добрив, кількістю опадів у весняний період і рівнем урожайності зеленої маси встановлена відповідно сильна та середня кореляційні залежності (коефіцієнт кореляції становив за випадання 153-193 мм опадів г = 0,97, за випадання 102 мм – 0,952, що свідчить про першочергове значення для формування врожайності озимого ріпаку – внесення добрив і кількість опадів, які випали за вегетацію.
Підбиваючи підсумки наших досліджень, можна дійти висновку, що підвищити зимостійкість і продуктивність ріпаку озимого можна шляхом оптимізації густоти посівів, строків сівби та внесення добрив, підбору попередників, ретельної підготовки ґрунту тощо.
Нагадаємо, найвища зимостійкість озимого ріпаку проявляється за оптимальних строків сівби.