Тваринництво

Імунітет птиці за еймеріозу поки ще не з’ясований до кінця

Життєдіяльність еймерій спричиняє в організмі птиці зміни метаболічного характеру. Так, знижується вміст вільних амінокислот у плазмі крові та збільшується ‒ в еритроцитах за одночасного зменшення кількості самих еритроцитів. Через добу після інвазування в крові курчат знижується кількість лізину, цистину, валіну, а через дві доби ‒ аргініну, треоніну.

Про це пише журнал «Наше птахівництво».

Під час хвороби птиця може втрачати понад 50% крові від загального обсягу за одночасного зростання її глобулінових фракцій, що є одним із показників стимуляції синтезу захисних білків.

В організмі курчат значно змінюється метаболізм ДНК і РНК в органах, багатих на лімфоїдні клітини, а також у місцях локалізації еймерій.

У птиці кокцидіоз можуть спостерігати неодноразово, але спричиняти його будуть різні види збудників чи їхні асоціації. Ушкодження тканин і функціональні зміни в кишківнику додатково сприяють колонізації останнього різноманітними патогенними мікроорганізмами та протозоозами.

Моновидову інвазію кокцидіями реєструють дуже рідко. Зазвичай на виробництві відбувається зараження одразу кількома видами кокцидій у асоціації з нашаруванням вторинної мікрофлори. Еймерії також тропні до локалізації в певних ділянках травного каналу птиці та слизової оболонки кишок.

Особливо небезпечний кокцидіоз для молодняку індиків віком 8-10 тижнів, курчат ‒ від 10 до 80 діб, інколи 4-5 місяців.

Джерелом інвазії є молодняк, а також доросла птиця, яка часто є носієм збудників. Чинниками передавання слугують контаміновані ооцистами еймерій корми, вода, годівниці, підстилка, господарський інвентар. Механічними переносниками є гризуни, комахи, дикі синантропні птахи, обслуговчий персонал.

Імунітет птиці за еймеріозу поки до кінця не з’ясований, проте відомо, що, перехворівши на еймеріоз, вона набуває нестерильного імунітету до того виду збудника, який спричинив хворобу.

Не з’ясовано також зв’язок між фізіологічним станом птиці та сприйнятливістю до протозоозу. Суперечлива в формуванні імунітету роль вітамінів і мікроелементів.

Як повідомлялося, вакцинація птиці проти кокцидіозу вбиває двох зайців.