Агрономія

Як максимально зберегти ґрунтову вологу в умовах Степу

Як максимально зберегти ґрунтову вологу в умовах Степу

У посушливих умовах Степу виростити задовільний урожай можна лише за максимального нагромадження, збереження й раціонального використання вологи, що досягається застосуванням вологозбережної технології (мінімальний і нульовий обробітки ґрунту), пише журнал The Ukrainian Farmer.

Для застосування цієї технології використовують на посівних комплексах сошники долотоподібні, анкерні, чизельні, що зберігають 80–90% рослинних решток на поверхні, мінімально розпушують ґрунт і забезпечують максимальне збереження продуктивної вологи.

Особливості клімату зони богарного землеробства (короткий весняний період, швидке наростання температур) вимагають проведення весняних робіт у гранично стислі терміни, адже в таких умовах тільки за одну добу з ґрунту втрачається до 30–40 т/га вологи.

Під час боронування на поверхні поля утворюється пухкий шар, що припиняє капілярне надходження вологи з нижніх шарів ґрунту. Всі агротехнічні заходи мають бути спрямовані на максимальне збереження наявних запасів вологи.

Ранньовесняне боронування треба починати мірою настання фізичної стиглості ґрунту. Найкращими знаряддями для закриття вологи на фоні безпо лицевого основного обробітку ґрунту є голчасті борони, дискові лущильники з плоскими дисками, а на фоні полицевого обробітку – звичайні зубові борони БЗСС-1,0.

Раніше повідомлялося, як підготувати ґрунт до сівби озимих за дефіциту вологи.