Будівництво мініхабу, зосередженого на рукавному зберіганні, обійдеться у 55 дол. за 1 куб.м
На сьогодні усі компанії, включаючи великі, намагаються оптимізувати витрати при зберіганні зерна. Мініхаби, в яких немає силосів й які профілюються на зберіганні зерна в рукавах, дозволяють значно скоротити витрати на будівництві та експлуатації.
Про це під час Всеукраїнського практичного форуму «ВЛАСНИЙ ЕЛЕВАТОР: зберегти, переробити, продати», який щорічно проводить журнал The Ukrainian Farmer, розповів головний інженер західної групи елеваторів МХП Володимир Занько.
За його словами, МХП з 2012 року розпочала використовувати на власних потужностях модулі для зберігання в рукавах. На сьогодні обсяги зберігання зерна у рукавах становлять понад 4 млн тонн.
«Всі культури зберігаються відмінно, термін зберігання доходив до 9-10 місяців й якість зерна не погіршується. До того ж технологічні процеси не вимагають таких інвестиційних втрат, як при зберіганні в силосах. Будівництво повноцінного елеватора із силосами ємністю у 80 тис. тонн без витрат на залізничне сполучення становить 150-170 дол. за 1 куб. м зберігання. Натомість нам такий мініхаб обійшовся у 55 дол. за 1 куб.м зберігання. Технологія коштує близько 3 дол. за зберігання 1 тонни», – зауважив головний інженер західної групи елеваторів МХП.
Він нагадав, що у 2023 році МХП збудував Львівський елеватор, який функціонує як мініхаб. Усі споруди на ньому модульного типу.
В складі цього комплексу немає силосів: підприємство зосереджено на зберіганні в рукавах. Елеватор розрахований на 60-80 тис. тонн одночасного зберігання.
«В цьому році ми зробили маленьку завальну яму і великий бетонний майданчик з отвором 3х4, який може вмістити 2-3 тис. тонн зерна. Це зроблено для того, щоб не затримувати автівки. Кукурузда при цьому не мокне, й якщо є підвищення вологи, то воно незначне», – розповів Володимир Занько.
Також на території Львівського елеватора є два оперативних невеликих силоси ємністю 1,5 тис. куб.м кожен. Після завершення сушіння в них можна зберігати 2 тис. тонн кукурудзи. Очищення збіжжя відбувається за допомогою техніки ОЛІС. Крім того, на території підприємства побудовано ангар для зберігання зерна.
На Львівському елеваторі функціонує сушарка від KMZ потужністю сушіння 50 т/год. Для чіткого розуміння кількості закладання зерна в рукави на підприємстві працюють ваги. Елеватор повністю автоматизований й працює цілодобово. На зміні задіяно 16 працівників.
Нагадаємо, названо собівартість зберігання зерна в рукавах.