Тваринництво

6 рекомендацій щодо освітлення пташників

Обсяг спостережень щодо освітлення пташників ще недостатній для остаточних висновків і впровадження їх у практику. Зокрема, дослідники зазначають, що подальшого вивчення потребує вплив окремих частин спектра, їхніх комбінацій, наприклад повного спектра з переважанням окремих кольорів, тільки червоного й УФ-частин спектра тощо. Слід також урахувати вплив інших чинників, зокрема тривалості добового циклу, корму, кількості птиці, стабільності умов утримання тощо, пише журнал «Наше птахівництво».

Є кілька загальних рекомендацій щодо освітлення пташників у межах денного циклу, а також життєвого циклу птиці. Об’єктивність і доцільність їх виконання – все ще предмет дискусій.

1. За реалізації природного денного спектра (повний спектр) перевагу слід віддавати низькій освітленості (5-15 лк) і плавним (протягом 30 хвилин) світанкам і сутінкам.

2. Протягом усієї світлої частини доби підтримувати більше зеленого кольору в повному спектрі освітлення.

3. Частка ультрафіолетового випромінювання – в межах 5-15% повного спектра.

4. У період світанку (годівлі) збільшувати інтенсивність червоної частини спектра та зменшувати інтенсивність синьої (підвищення активності курей), а в період сутінків, навпаки, зменшувати інтенсивність червоного світла та збільшувати синього (заспокійливий ефект).

5. У перший тиждень вирощування курчат освітленість має бути вдвічі-втричі вищою, ніж у подальший період.

6. У повному спектрі випромінювання бажане переважання зеленого світла у перші 20 днів життя птиці та переважання синього світла в наступний період.

Та незаперечним є той факт, що LED-освітлення відкриває нові можливості у вирощуванні птиці, збільшенні продуктивності птахоферм і потребує подальших досліджень.