Маса інкубаційних яєць знижується від температури й вологості зберігання
За кожну добу зберігання маса інкубаційних яєць зменшується у середньому на 0,7-1%, пише журнал «Наше птахівництво».
При цьому абсолютні й відносні величини зменшення маси залежать від температури та вологості, за яких зберігається яйце. Під час зберігання яєць у клітинах зародкового диску змінюється структура ядер, інколи вони розпадаються.
Із подовженням терміну зберігання виводимість яєць зменшується за рахунок ранньої ембріональної смертності, яка незалежно від умов зберігання може збільшуватись з 11% до 21% у партії інкубаційних яєць.
Однією з діагностичних ознак яєць, що довго зберігалися, є аморфоз – загибель зародка до інкубації або в її процесі з порушенням структури ембріональних тканин. У такому випадку в зародковому диску відбуваються глибокі зміни: у його клітинах змінюються структура ядра і цитоплазми, знижується здатність ділення бластодермальных клітин та їхнє диференціювання. Спостерігається розпад ядер – кариорексис. Візуально діагностується збільшення бластодерми: вона відносно велика, проте неправильної форми (на фото), її розміри не відповідають розвитку кровоносної системи, яка представляє собою хаотично розкидані кров’яні острівці. Зачатки хорди та нервової трубки зародка занадто малі, погано диференційовані, інколи зовсім відсутні.
За контрольного розтину яєць із зародками 36-годинного віку помітне відставання їх у розвитку. На цей момент у них замість нормальних 7-12 пар сомітів є тільки 3-4 пари. А головна частина нервової трубки знаходиться ще на стадії зрощення.
Зародки, що залишилися живими, і надалі відстають у розвитку і темпах зростання, вивідний процес запізнюється, виводиться слабкий, нежиттєздатний молодняк.
Як повідомлялося, зародки у «старих» інкубаційних яйцях гинуть у перші дві доби.