Тваринництво

Озонування відчутно не знизило рівень аміаку у пташниках, – дослідження

Озонування відчутно не знизило рівень аміаку у пташниках, – дослідження

Науковці університету Саскачевану (Канада) вивчали вплив озонування повітря в пташнику для вирощування курчат-бройлерів.

Вміст озону в повітрі дослідних приміщень підтримувався в середньому на рівні 0,05 ppm, що дещо нижче за гранично допустиму концентрацію (ГДК), пише журнал «Наше птахівництво».

Дослідження продемонструвало, що в озонованих приміщеннях птиця у віці 40 днів мала значно меншу масу (1,938 кг проти 2,053 кг) і вищу смертність (11,46% проти 7,33%), проте дещо кращу конверсію корму – 1,912 кг/кг проти 1,929 кг/кг.

Смертність птиці в озонованих приміщеннях зросла через збільшення кількості серцевих і легеневих захворювань, таких як асцит і ціаноз, що вчені пояснюють впливом озону.

Додавання озону відчутно не знизило рівень аміаку або загального мікробного обсіменіння повітря.

Тому дослідники вважають, що значне збільшення захворюваності та смертності птиці, що піддається впливу озону, робить цей газ неприйнятним для використання у вирощуванні бройлерів, а також несе загрозу здоров’ю персоналу пташників.

Не було істотного впливу озонування повітря у пташнику на рівні ГДК на вміст аміаку також у дослідженнях, проведених в університеті Північної Кароліни (США).

Нагадаємо, наукові дані щодо впливу на вміст шкідливих газів і мікробне обсіменіння повітря озоном суперечливі.