Який стан посівів озимих культур на Житомирщині
Погодні умови другої декади жовтня на Житомирщині були задовільні для комплексу збиральних робіт та сівби озимих зернових культур під урожай 2023 року. Аграрії області закінчують сіяти озимі зернові та збирати кукурудзу, сою, соняшник.
Про це повідомили в ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області.
Запаси продуктивної вологи в орному та метровому шарі ґрунту під сільськогосподарськими культурами були задовільними.
Як свідчать результати фітосанітарного моніторингу, на посівах озимих зернових культур у погожі сонячні дні триває живлення личинок шведської мухи за чисельності 0,6-2,0 екз/м², які пошкодили 1% рослин, гессенської мухи за чисельності 0,4-0,8 екз/м², які пошкодили 1% рослин. Площа заселення становить близько 5%. Злакових попелиць налічується в межах 1-2 екз/рослину. Також спостерігаються прояви септоріозу 1% уражених рослин за розвитку хвороби 0,1%. Відмічено ураження кореневими гнилями 1-2%, загальна площа ураження 4%.
На падалиці зернових культур відмічено ураження септоріозом 9% уражених рослин за розвитку хвороби 0,8%, бурою листковою іржею 5% уражених рослин за розвитку хвороби 0,6%, борошнистою росою 4% рослин за розвитку хвороби 0,8%.
На посівах озимого ріпаку триває утворення розетки, наявні 8-9 листків, з’являється 10 листок, нижні опадають. Продовжується уповільнений розвиток і шкідливість хрестоцвітих блішок переважно в крайових смугах посівів, за чисельності 1-2 екз/м², які пошкодили 4-6% рослин у слабкому ступені.
Завершується живлення гусениць ріпакового пильщика за чисельності 0,2 екз/м² які пошкодили 5% рослин у слабкому ступені, подекуди продовжується шкідливість гусеницями озимої совки, ріпакового та капустяного біланів, які за чисельності 0,4 екз/м² пошкодили 5% рослин у слабкому ступені. Капустяною попелицею за чисельності 3-4 екз/рослину, які пошкодили 6% рослин у слабкому ступені. Спостерігаються прояви альтернаріозу 3-5% рослин за розвитку хвороби 0,1% площа ураження становить 9%, пероноспорозу 2% рослин за розвитку хвороби 0,1%.
На посівах кукурудзи продовжують розвиватись патогенні організми на окремих органах рослин кукурудзи, зокрема: ураження качанів пухирчастою сажкою 2%, качанів летючою сажкою 1%, бактеріозом качанів 2%, сірою гниллю стебла та качанів 3%, гельмінтоспоріозом 7%рослин за розвитку хвороби 0,5%, та інші.
Нагадаємо, умови для розвитку озимини в найближчі 10 днів будуть близькі до оптимальних.