Агрономія

Як спосіб обробітку ґрунту впливає на ураженість кукурудзи хворобами й шкіниками

Як спосіб обробітку ґрунту впливає на ураженість кукурудзи хворобами й шкіниками

Як показали дослідження, за різних способів обробітку ґрунту ураженню пліснявінням більше піддавались проростки кукурудзи за мілкого розпушення чорнозему, ніж за глибокої полицевої оранки, пише журнал The Ukrainian Farmer.  

За мульчувального обробітку ґрунту ураженість сходів кукурудзи пліснявінням (усіма типами збудників: фузаріозним, пеніцильозним, кладоспоріозним і аспергільозним) становила 47,2%, тоді як за обертання пласта не перевищувала 36,9%. Аналогічна закономірність зберігалася щодо ураженості рослин стебловими гнилями.

За мінімального обробітку ґрунту була найбільша пошкодженість насіння (14,7%) та проростків (18,9%) кукурудзи личинками коваликів, а на варіантах застосування полицевої оранки ці показники знижувалися до 8,6 і 15,1%.

Залежно від способу основного обробітку ґрунту спостережено різну пошкодженість качанів кукурудзяним метеликом і бавовниковою совкою. Найвищою вона була за мінімального обробітку ґрунту – 37,3 і 70,8, а після загортання рослинних решток – нижчою на 2-5,2 і 4,3-13,2%. Ці пошкодження сприяли проникненню до зернівок повітряної інфекції інших хвороб, що призводило до збільшення ураженості мікофлорою – грибами з родів Fusarium, Rhizopus, Nigrospora, Trichoderma, Penicillium, Aspergillus, Cladosporium.

Нагадаємо, на частині незібраних площ кукурудзи розвиваються фузаріоз та пліснява.