Штучна фуа-гра користується популярністю у світі
У світі створено чимало продуктів, які імітують фуа-гра, пише журнал «Наше птахівництво».
Так, нідерландські й німецькі вчені розробили процес, за допомогою якого гусячий жир зі звичайною гусячою печінкою піддаються високому тиску, внаслідок чого перетворюються на однорідний продукт. Він реалізується під ТМ Foie royale (Королівська печінка). На думку гурманів, структура та смак цього продукту дещо відрізняються від оригінальної фуа-гра, проте це дуже хороша імітація. Наразі Foie royale доступна лише зірковим кухарям у Німеччині, Англії та Нідерландах. Проте триває будівництво фабрики, яка дозволить розширити продажі на всю Європу.
Значне поширення отримали також імітації фуа-гра з інших продуктів, аніж печінка та жир водоплавної птиці. Зазвичай їх називають faux gras, або штучна фуа-гра.
У Великій Британії набула популярності faux gras на основі курячої печінки, яку виробляє та реалізує мережа супермаркетів Waitrose.
Бельгійський союз захисту тварин (GAIA) пропонує кілька веганських імітацій фуа-гра – Faux Gras de GAIA. У їхньому складі – органічні харчові дріжджі, вода, кокосова олія, картопляний крохмаль, томатний м’якуш, шампанське, соняшникова олія, білок соняшнику, морська сіль, трюфелі, спеції та інші добавки. За твердженнями представників GAIA, смак і консистенція їхньої Faux Gras близькі до оригіналу.
Ще одна відома веганська імітація фуа-гра – Tofoe Gras (тофуа-гра), рецептуру якої розроблено в Парижі. До її складу входять задимлений тофу, маргарин, прянощі, порошок білих грибів, соєве молоко, вино та коньяк.
Чимало імітацій фуа-гра виробляють у США. Наприклад, Jack’s Faux Gras – із курячої печінки, трюфелів та лисичок. Штучна фуа-гра від знаменитого шеф-кухаря Мішеля Річарда являє собою желе-мус із курячої печінки, жирних вершків і масла. Штучну фуа-гра не менш відомого шеф-кухаря Алексіса Гайт’є виготовляють з оливкової олії, цибулі-шалоту, солі, часнику, печериць, розмарину, чебрецю, шавлії, коньяку, вареної сочевиці, підсмажених волоських горіхів, соєвого соусу та бурякового пюре з додаванням коньяку.
Нагадаємо, фуа-гра, отримана без примусової відгодівлі гусей, коштує втричі дорожче. А от клітинну фуа-гра виробляти легше, ніж клітинне м’ясо.