Переущільнення ґрунту найнебезпечніше в посушливих регіонах
Однією з головних причин зниження урожайності пшениці за переущільнення ґрунту вважається погіршення умов для формування і активної життєдіяльності кореневої системи під впливом чинників різної природи.
На це звернув увагу кандидат сільськогосподарських наук Андрій Горбатенко (Інститут зернових культур НААН) у журналі The Ukrainian Farmer.
За його словами, насамперед відбувається звуження порового простору між ґрунтовими агрегатами, порушується безперервність великих шпарин, виникають фізичні перешкоди рухові коренів, через що вони втрачають енергетичний ресурс, слабшають і розміщуються ближче до поверхні.
«Особливо зростає значення потужної кореневої системи у регіонах із недостатнім зволоженням, де одним із найважливіших показників стійкості до посухи є кількість відгалужень, що проникли на глибину понад 70-80 см», – зауважив Андрій Горбатенко.
Гальмування лінійного приросту коренів за надмірного тиску на ґрунт зумовлено також погіршенням повітряного режиму в орному шарі. Так, за вологості його 0,7 НВ підвищення щільності з 1,15 до 1,45 г/см³ і зменшення загальної шпаруватості з 56 до 44% призводить до зниження пористості аерації з 32 до 14%, або у 2,3 раза.
Відтак посилюється небезпека відмирання в малих корінців точок росту як найчутливіших до кисневого голодування тканин, водночас уповільнюється поглинання і транспортування поживних речовин.
Нагадаємо, переущільнення ґрунту гальмує розвиток нітрифікації. Як повідомлялося, переущільнення ґрунту можна уникнути кількома способами