Тваринництво

Як зменшити кількість мертвонароджених поросят

Кожне додаткове порося в гнізді збільшує тривалість опоросу свиноматки на 10 хвилин, що призводить до збільшення кількості мертвородів на 0,8%, а падежу – на 1,7%.

Це засвідчило дослідження, проведене компанією Cargill у Нідерландах, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Окрім розміру гнізда, годівля свиноматок є ще одним чинником, що впливає на тривалість і перебіг опоросу. Точно не відомо, скільки енергії потрібно свиноматці для опоросу, але очевидно, що цей процес можна порівняти з важкими фізичними навантаженнями.

Водночас часто за кілька годин до опоросу свиноматкам обмежують годівлю. Останнє дослідження, проведене в Орхуському університеті Данії, показало, що чим більше часу між останнім годуванням свиноматки й початком опоросу, тим нижчий рівень глюкози у її крові й тим довше триває опорос.

До того ж кількість мертвородів суттєво зростає, коли час між останнім годуванням свиноматки й початком опоросу перевищує 6 годин.

На більшості свинокомплексів свиноматки до опоросу отримують корм для лактації, і з наближенням терміну опоросу обсяг даванки зменшують, щоб запобігти набряку вимені та закрепу, а також забезпечити високе споживання корму свиноматкою після опоросу. Тобто на практиці поросні свиноматки отримують корм для стимуляції вироблення молока, а не для полегшення процесу опоросу.

Випробування, проведені в Нідерландах, виявили, що свиноматки, які одержували раціон із добавкою LivaPig® протягом семи днів до опоросу, втрачали менше поросят у період лактації, як порівняти з контрольною групою. Це можна пояснити вищою живою масою поросят під час народження, більшими розмірами плаценти, вищим індексом життєздатності малюків, а також підвищеним умістом кисню в пуповинній крові одразу після народження.