Агрономія

Спосіб обробітку пару впливає на мобілізацію елементів живлення

Пар за правильного догляду найефективніший з агротехнічного арсеналу заходів, що забезпечує профілактику фітосанітарного стану полів на період всієї ротації сівозміни, пише журнал The Ukrainian Farmer.

Різні підходи до обробітку пару суттєво впливають на зменшення мобілізації елементів живлення та запасів продуктивної вологи в ґрунті на період проведення сівби озимини. Це призводить до зниження урожайності зерна: по ранньому пару – на 0,4-0,6 т/га, пізньому – 0,9-1 т/га, порівнюючи з даними по чорному пару.

Зайняті, кулісні й сидеральні пари в південному регіоні за недостатнього зволоження і малосніжних зим — малоефективні.

Нагадаємо, практиці залежно від системи обробітку ґрунту треба зазначити три різновиди чистого пару:

  • чорний пар: передбачає в жовтні-листопаді обробіток ґрунту на глибину 22–25 см з одночасним вирівнюванням зябу; у веснянолітній період — культивацію в поєднані з хімічним прополюванням до сівби пшениці озимої);
  • ранній пар : передбачає у квітні обробіток ґрунту на глибину 20–22 см з одночасним вирівнюванням, проведення культивації для підтримання чистоти до сівби пшениці озимої;
  • пізній пар: передбачає у червні обробіток ґрунту дисковими знаряддями на глибину 14–16 см, проведення культивації для знищення бур’янів до сівби пшениці озимої.

Нагадаємо, інтенсивне землеробство призвело до майже повного знищення мікоризи.