Головне:
Точка зору

В АПК своя «еліта-центр»

Анатолій Стоянов
експерт ринку
Поділитись:

Через шахрайство компанії «Агроінвестгруп» збитки аграріїв сягають 120 млн доларів  

 

У ринкових економіках існує ризик зміни ціни. І він є постійним. Однак цивілізоване людство знайшло способи їм керувати або хоча б зменшувати його рівень за допомогою фінансових інструментів на розвинених біржах світу. Проте на ринку крім постійних ризиків існують і такі, про які ми хотіли б забути та жити в цивілізованому середовищі довіри, однак ринок час від часу сколихують певні потрясіння. Останнім гучним прикладом стала ситуація навколо шахрайських дій компанії «Агроінвестгруп».  

 

Компанія ця не була одноденкою. Працювала на аграрному ринку досить давно — з 1998-го вирощувала й торгувала зерновими та олійними культурами. За час роботи обросла активами — 20 елеваторами (загальним обсягом зберігання близько 300 тис. тонн) і немалим штатом — близько 300 осіб персоналу. З незрозумілих причин у січні 2019-го представники цієї компанії й директори елеваторів перестали спілкуватися з клієнтами та зберігачами зерна й навіть вимкнули всі можливі засоби зв’язку. Критичною точкою стало те, що представників державної компанії ПАТ «Аграрний фонд» 31 січня не допустили до перевірки наявності зерна на складах, а вже 4 лютого Національна поліція відкрила кримінальне провадження щодо крадіжки майна посадовими особами «Агроінвестгруп». Одразу кілька компаній, зокрема й транснаціональних, заявили про таку саму ситуацію. Вони не змогли зв’язатися навіть із засновником компанії Миколою Кучеренком. 

 

Учасники ринку організували збори підприємців, які постраждали від дій компанії. За результатами наради вдалося з’ясувати, що кредити підприємство перестало обслуговувати із січня поточного року, директорів елеваторів нещодавно замінили, деяку бухгалтерську звітність просто знищили, а керівництво подалося манівцями. 

 

Кредитне навантаження компанії оцінюють приблизно у 70 млн доларів, а збитки аграріїв, за попередніми даними, сягають 120 млн доларів. 

 

То як сталося так, що компанія працювала на ринку досить давно й активно розвивалася, а в одну мить стала зразком аграрного «елітацентру»? 

 

Деякі невеликі аграрії поставляли зернові й олійні на склади «Агроінвестгруп» тільки через ціну, яка зазвичай була вищою, ніж у конкурентів. Інші, більші компанії, спиралися на особисті відносини із засновниками й сподівалися на те, що компанія, яка динамічно розвивається, не створить для них проблем. І перші, й другі зазнали чималих збитків. Що вже казати про банки та кредиторів… 

 

Як уберегтися від ризиків недобросовісних контрагентів? Страхові компанії, як кажуть учасники ринку, не страхують угоди, де розраховуються готівковими коштами. З іншого боку, прибутковість того агробізнесу, що працює прозоро, не дає змоги страхувати кожну угоду. Компанії, які серйозно займаються агротрейдингом не лише на ринку України, тримають штат аналітиків, у котрих одне завдання — забезпечити надійність поточних і нових контрагентів. Чому ж вони не побачили в діяльності «Агроінвестгруп» підстав для сумніву? Ринкова спільнота наразі не має остаточної версії. Нехай там як, інформацію про ділову репутацію засновника згаданої компанії легко можна знайти в інтернеті, та й, власне, не зайве часом освіжити в пам’яті події минулого десятиліття… 

 

Світова практика поки що не знає механізму створення державного чи не державного або міжнародного рейтингу учасників аграрного ринку, де б можна було перевірити свого контрагента, дізнатися про його шлях на ринку. Тим часом компаніям, які тільки-но виходять на ринок, це могло б стати в пригоді, бо рейтинг формував би сам ринок. Як зауважив Андрій Дресвянніков, засновник проекту AGROXY, система реєстру складських квитанцій в Україні — це унікальний інструмент, але навіть із таким інструментом довіри на ринку бракує. Громадські асоціації не працюють над проблемою створення національного рейтингу як елеваторів, так і компаній-зернотрейдерів. Це могло б істотно спростити налагодження бізнес-контактів, а також підвищити відповідальність усіх учасників ринку. Цей рейтинг можна було б створити навіть онлайн, але його має «народити» ринок самостійно, без державної участі. Нині ведеться робота над створенням такого рейтингу. В перспективі врегульовувати кризові ситуації могли б страхові компанії, але тоді обов’язково виростуть і страхові премії. 

 

Звісно ж, кожен бізнесмен в курсі про ринковий ризик зміни ціни та ризик форсмажорних обставин тощо. Разом із цим чимало з агровиробників воліє довіряти контрагентам і сподіватися, що кожен з учасників ринку працює для того, аби заробити гроші, а не вкрасти. 

 

Ситуація з «Агроінвестгруп» вкотре засвідчила, що ризик дефолту контрагента існує постійно й нікуди не ховається, а проблема недооцінювання супротивника тільки повторюється з різною періодичністю. Рано чи пізно ми прийдемо до того, що мають запрацювати певні механізми захисту й від таких ризиків, однак чи будуть це строкові документи чи недержавний ринковий рейтинг — вирішить ринок. 

 

В ТЕМУ  

 

Українська Зернова Асоціація (УЗА) оприлюднила офіційну заяву стосовно ситуації, що склалася на зерновому ринку у зв’язку з розслідуванням по факту розкрадання майна посадовими особами компанії «Агроінвестгруп». «Даний випадок на зерновому ринку України, на щастя, є поодиноким, але вже сколихнув не лише вітчизняний зерновий бізнес, а і міжнародні ринки, — йдеться у заяві. — Очевидно, український ринок ще довго оговтуватиметься від наслідків таких злочинних дій окремого учасника ринку». 

 

Засуджуючи будь-які шахрайські дії й виступаючи за прозорий, добросовісний і легальний бізнес, УЗА вимагає негайного розслідування правоохоронними органами цього випадку та невідворотного покарання винних у скоєнні цього злочину. Крім того, Асоціація звернулася до всіх учасників зернового ринку з проханням надати рекомендації й пропозиції щодо вдосконалення торговельних і комерційних відносин, які склалися на українському зерновому ринку, аби запобігти такому в майбутньому. УЗА переконана, що об’єднання зусиль усіх учасників ринку, правоохоронної системи та громадськості покладе край будь-яким махінаціям недобросовісних учасників ринку й забезпечить прозорість, законність і економічну стабільність зерновому ринку України. 

 

Поділитись: