Головне:
Точка зору

Технологія ноу-тілл після певного періоду песимізму знову привертає до себе увагу сільгоспвиробників

Людмила Морозова
редактор The Ukrainian Farmer
Поділитись:

 

Нині після тотального захоплення інтенсивними методами землеробства чітко простежується тенденція до впровадження альтернативного землеробства або хоча б його елементів — ґрунтозахисних систем обробітку ґрунту, застосування біопрепаратів, органічних добрив, сидератів, пожнивних решток тощо. На цьому тлі чітко бачимо нову хвилю зацікавленості аграріїв технологією ноу-тілл, що виникла після періоду певного розчарування у її ефективності. Пам’ятаєте, як років 10 тому нульовий обробіток почали активно пропагувати наші ноу-тіллери — першопроходці компанії «Агро-Союз», «Агромир», організовуючи конференції за участю американських й аргентинських фермерів? На жаль, і досі від агрономів часто доводиться чути розповіді про невдалу спробу впровадити в себе ноу-тілл і повернення до традиційної системи обробітку. Причина — падіння врожайності в перші роки. Щоправда, здебільшого так кажуть люди наймані, для яких головне — виконати доведені власником господарства плани врожайності. Ну що ж, така позиція зрозуміла: фінансовий результат — понад усе. 

 

Ті ж, хто не здався, а здебільшого це фермери, які працюють на своїй землі, нині з гордістю демонструють не лише пристойну врожайність культур, а й ґрунт, що аж кишить ґрунтовою біотою, зокрема черв’яками, зростання гумусу, достатній рівень ґрунтової вологи протягом усього року. І тепер натхненні їхнім прикладом й занепокоєні негативними проявами кліматичних змін, зокрема, браком вологи, все більше землевласників пов’язують своє майбутнє виробництво саме з ноу-тілл. Принаймні такий висновок напрошується після першої міжнародної конференції «Лабораторія ноу-тілл», яка відбулася в Києві 15–16 лютого. Понад 300 учасників із 13 країн — серйозний аргумент на користь життєздатності цієї технології. До речі, більшість присутніх у залі були не ноутіллери, а саме згадані вище адепти традиційних систем землеробства. Можна вкотре перелічити всі переваги ноу-тілл перед традиційними системами: про них ще раз детально розповіли спікери «Лабораторії ноу-тілл» — досвідчені ноу-тіллери з Полтавщини Володимир Мокляк і Петро Варченко, Михайло Войтовик із Київщини, Вадим Дробітько й Андрій Чечота з Миколаївщини. Своїм досвідом вони розвіюють міфи про зменшену врожайність, натомість підтверджують загальне поліпшення стану ґрунту й перспективність цього напряму. 

 

Один з організаторів конференції фермер Михайло Драганчук розповів про нові тренди в сучасному ноу-тілл. Перша його теза стосувалася покривних культур — обов’язкового елемента нульової технології. Відомо, що найкращим варіантом є висів покривних культур одразу після збирання попередника. Проте, на жаль, не завжди є можливість це зробити, особливо в умовах посушливого Півдня. Тому нині в США, Аргентині все частіше однолітні покривні культури висівають у вже вегетуючу культуру, яку вирощують на комерційній основі. 

 

До речі, різноманітність покривних культур також є одним із трендів. Наприклад, якщо раніше вважалося, що сівба однієї гірчиці як покривної культури — це вже добре, то нині цього замало. Якщо ми хочемо, щоб ґрунт швидше оздоровлювався, варто висівати коктейлі з покривних культур. Ба більше, заокеанські ноу-тіллери вже практикують бінарні посіви культурних рослин — льон + сочевиця, горох + гірчиця, а наші аграрії експериментують із сумішками бобових і злакових. Урожайність таких міксів на достойному рівні, а збирання нескладне. 

 

Ще кілька років тому не могло бути й мови, щоб випасати тварин на ноу-тілльному полі — з огляду на загрозу переущільнення ґрунту. Нині ж тварин розглядають як нову сходинку в розвитку ноу-тілл. Звісно, на такому полі вже має бути сформована коренева система, яка підтримуватиме тварину як пружина. Така інтеграція тварин у систему ноу-тілл є взаємовигідною: маємо здоровіших тварин і безкоштовне удобрення поля. 

 

Відомо, що ноу-тілл передбачає підвищене застосування гербіцидів і фунгіцидів. Проте застосування біопрепаратів також має свої переваги. Адже нині у світі формуються нові підходи до здорового харчування, попит на продукти, вирощені «без хімії», зростає. Є навіть думка, що оранка негативно впливає на якість органічної продукції, адже на ґрунті, що містить обмаль органічної речовини, не може вирости 100% органічна продукція.

 

Тож думайте, пробуйте. На кону стабільна врожайність, родючість ґрунту, рентабельність виробництва, здорове довкілля й, врешті-решт, здоров’я людей. 

 

Поділитись: