Головне:
Точка зору

Планування вимагає послідовності

Ігор Брагінець
директор ПСП «Альфа-Агро

 

Плануючи бюджет господарства, я покладаюся на нові знання, інтуїцію та власний досвід, проте дуже складно врахувати всі чинники, а тому слід бути готовим до коригування запланованого кошторису. До речі, саме в гнучкості й здатності оперативно змінювати бюджетну тактику — перевага менших господарств над агрохолдингами.

 

Звісно ж, планування вимагає дотримання послідовності. У нас, наприклад, перший етап — це сівозміна, яку ми складаємо переважно у вересні, коли аналіз запасів вологи дає зрозуміти, скільки буде посіяно озимини. Другий крок — рахуємо, скільки є власного посівного матеріалу, скільки потрібно докупити, які сорти та за якою ціною. Такі розрахунки найчастіше здійснюються у жовтні. Третє — це розрахунок необхідних для агротехнології добрив. Такий аналіз проводиться приблизно раз на три-п’ять років. Якщо оптом купувати великі обсяги насіння, добрив чи ЗЗР (приміром, спільно з іншими господарствами), то це дає змогу отримати знижку й заощадити до 10%. Наступний етап планування стосується всіх операцій з обробітку ґрунту, де основна стаття витрат за наявності власної техніки — пальне. Ну і, звісно ж, зарплата працівникам й орендна плата за землю — це недоторкані величини, які з певним коригуванням переходять із року в рік. Приблизно в січні, коли вже зроблено деякі закупки та замовлення, ми переглядаємо бюджет, щоб переконатися, що все йде за планом.

 

Аби максимально уникнути погодних ризиків, аналізуємо ситуацію попередніх п’яти років. Наприклад, я вже знаю, що в нас на кожних три посушливих роки припадає один вологий і один помірно вологий. Тобто, якщо минулий рік був вологим, то я на 90% переконаний, що цей рік буде посушливим, тому сівозміну планував зважаючи на це. Довгострокове бюджетування в нас можливе лише тоді, коли вдається сформувати, умовно кажучи, інвестиційний банк і є певні ідеї щодо його освоєння. Наприклад, цього року ми придбали два комбайни. Період, протягом якого вони окупляться, вираховувати не було потреби, адже ця інвестиція була необхідною, а от амортизаційний строк — це обов’язковий розрахунок. У цьому випадку він становитиме 10 років.

 

Ефективним, простим у використанні помічником у плануванні бюджету для мене є шаблон My Cashflow у програмі Exel. Він дає змогу розписувати всі фінансові операції господарства, здійснювати розрахунки, прогнозувати витрати, зберігати й систематизувати дані різних років. Наприклад, я вношу дані, що планую отримати 10 тонн кукурудзи з гектара. Якщо мені вдасться продати зерно за 4000 грн за тонну, то дохід становитиме 40 тис. гривень із гектара. Далі я можу по пунктах розписати, як і на що витрачу ці кошти. Таким чином, уся необхідна інформація завжди під рукою, і вносити корективи можна без проблем у будь-який момент.

 

Журнали