Головне:
Точка зору

Ефективність = ЕнергоЕфективність

Петро Мельник
виконавчий директор компанії Agricom Group

Сьогодні сам ринок підштовхує власників і топ-менеджерів підприємств мінімізувати дорогі статті бюджетів. Ті, кому це вдалося найкраще, отримують відчутну конкурентну перевагу.

   

Агропромисловий комплекс традиційно тримає лідерські позиції щодо споживання енергоресурсів. А паливно-мастильні матеріали та газ у структурі собівартості агропродукції — суттєва складова. Зрозуміло, що до її зменшення (читай: підвищення енергоефективності) прагнуть усі прогресивні виробники. Втім, амбітна мета потребує неабияких фінансових вливань й організаційної підготовки, та ще й на ринку регулярно з’являються нові технологічні рішення, що дієвіші за попередників.

 

Agricom Group об’єднує підприємства різних профілів, у кожного з яких своя специфіка. Виходячи зі структурної організації всієї Групи, умовно можна виділити кілька сегментів: логістика, рослинництво та зберігання. Зрозуміло, в кожному з них — неабиякий потенціал для підвищення ефективності. Візьмімо, наприклад, збирання врожаю. Наші компанії здійснюють його за «триланковою системою». Зокрема, на полі збіжжя з комбайна перевантажується у спеціальний бункер, а не у вантажівки. Це дозволяє на 20% знизити витрати на транспортне обслуговування, що в масштабах десятків тисяч гектарів дає відчутні результати. Крім того, компанія розробила чіткі правила транспортування агропродукції. Скажімо, далі ніж на 30 км можна перевозити тільки висушене зерно, яке, зрозуміло, важить менше. Щоб підвищити енергоефективність у рослинництві, ми застосовуємо високоякісну сучасну техніку. Вона споживає в середньому на 15% менше палива. Наші сільгоспугіддя обробляють машини провідних світових виробників: Challenger, New Holland, John Deer, Case тощо. Важливе значення приділяємо пристроям, що безпосередньо заглиблюються у ґрунт: дискаторам, глибокорозпушувачам тощо. Як показує досвід, від їх конструкції значною мірою залежить остаточний обсяг використаного пального. А ще отримуємо відчутний ефект від упровадження блочної системи землеробства — коли на етапах планування посівних площ достатньо уваги приділяється оптимізації використання механічних засобів.

 

Інженерні конструкції та технологічну лінію елеваторного комплексу Білокуракинського кластера проектували й будували, враховуючи усі доступні технологічні рішення з енергоефективності на підприємстві. Відтак наразі маємо безвідходне виробництво на етапі первинної обробки сільгосппродукції. А лушпиння від зерна пресуємо в пелети й ними обігріваємо приміщення узимку.

 

Як й інші бізнес-процеси, підвищення енергоефективності потребує відповідних інструментів контролю й аналізу. Agricom Group застосовує для цього декілька вже наявних інформаційних систем, що дозволяють моніторити переміщення автотранспорту і агрегатів, відстежувати потоки сільгосппродукції на підприємствах переробки й зберігання. Вся інформація з урахуванням чинників впливу надходить до Єдиної інформаційної системи. Аналіз отриманих даних дає простір для ухвалення ефективних стратегічних рішень. Крім того, є можливість реагувати на процеси в режимі реального часу.

 

Проблема ефективності стає дедалі актуальнішою для бізнесу, причому не лише в Україні. Раціональне застосування невідновлюваних ресурсів, пошук альтернативних джерел енергії та відповідальне ставлення до екології є важливими елементами побудови гарної репутації. Отож, перед успішними компаніями не стоїть питання «чи підвищувати власну енергоефективність?», а «яким чином й у які строки?». Стає очевидним, що економічно просто невигідно бути не енергоефективним.

 

 

Журнали