Інтерв'ю

Дезінфекція? Легко!

Олександр Шеляг
директор департаменту ветеринарії компанії ТОВ «ГУДФІД»

Як просто та легко зробити остаточну дезінфекцію та дезінсекцію на сільсько-господарському підприємстві, розповів директор департаменту ветеринарії компанії ТОВ «ГУДФІД» Олександр Шеляг  

Пане Олександре, сьогодні на птахівничому ринку дедалі частіше пропонують для дезінфекції шашки з умістом йоду, які можна використовувати як у присутності птиці, так і без неї. Розкажіть, у чому переваги димових шашок для дезінфекції та дезінсекції саме іспанської компанії «БІОПЛАГЕН С.Л.», ексклюзивними представниками якої є ваша компанія. 

— Важлива складова добробуту підприємства — ефективне проведення дезінфекції для зниження збудників інфекційних хвороб на підприємствах агропромислового комплексу. Найчастіше дезінфекцію проводять за допомогою спеціального обладнання, наприклад аерозольних генераторів гарячого або холодного туману. Але саме їх використання має низку незручностей, а саме: не в кожного господарства є можливість придбати таке недешеве обладнання, обов’язково потрібно проводити його технічне обслуговування, а в разі потреби — ремонт, також має бути спеціально навчений працівник, який під час проведення дезінфекції повинен бути на об’єкті, де проводять оброблення. 

Переваги ж застосування димових шашок САНІВІР ФУМІГЕМО та КАМАЛЄОН ФУМІГЕНО очевидні. Для проведення остаточної дезінфекції не треба спеціального обладнання, а тільки перед активацією слід розмістити димові шашки на теплостійких підставках на підлозі та розподілити їх по приміщенню. Потім необхідно зняти пластикову кришку з кожної шашки, обережно вийняти запобіжну заглушку з гніту та підпалити. Спочатку виділятиметься темний дим, а потім густий білий. Після того, як усі шашки згорять, приміщення залишають на 6 год, а потім провітрюють до повного зникнення залишків засобу та садять птицю. 

Ще однією перевагою є те, що у складі САНІВІР ФУМІГЕМО наявні ортофенілфенол (7%) та глутаральдегід (3,5%), які негативно впливають не тільки на бактерії, віруси, гриби, а й на кокцидії. Саме проблема кокцидіозу залишається актуальною і сьогодні. Такого масштабного поширення захворювання набуло через специфічні властивості збудника: миттєве розмноження та розвиток в організмі птиці, також капсульована форма паразита надійно зберігає його патогенні властивості. Попри суттєвий арсенал діючих речовин у відповідній концентрації, проведення оброблення вищевказаними засобами абсолютно безпечне для поверхонь обладнання та матеріалів, які є у приміщенні.

— Чи є послідовність проведення дезінфекції та дезінсекції? 

— Ніякої послідовності нема. Засоби можна застосовувати разом або почергово, зважаючи на проблему, яка є в господарстві. Наприклад, якщо на аграрному підприємстві є популяція ектопаразитів, то спочатку проводять дезінсекцію препаратом КАМАЛЄОН ФУМІГЕНО, а потім роблять дезінфекцію САНІВІР ФУМІГЕМО. Для добробуту господарства з метою економії часу перед посадкою молодняку проводять газацію відразу двома препаратами. За взаємодії діючих речовин агресивні сполуки не утворюються. 

Димові шашки представлені в металевих банках по 15 г, 25 г, 200 г та 1 кг, що містять димоутворювальний порошок, а також запалювальний елемент (гніт). 

Для проведення дезінфекції та дезінсекції використовують 1 г препарату на 2–3 м. площі приміщення. Кількість препарату залежить від об’єму, що потребує оброблення. Наприклад, 1 кг САНІВІР ФУМІГЕМО продезінфікує 2000 м., 200 г — 400 м., 25 г — 50 м.. 

Перед активацією, звичайно, слід перекрити подання газу, вимкнути всі детектори диму, закрити всі виходи з приміщення, вимкнути вентиляцію і перевернути кожну димову шашку декілька разів перед відкриттям, щоб уникнути злипання препарату. Активація димових шашок відбувається по одній, починаючи із найвіддаленішої від виходу з приміщення. 

САНІВІР ФУМІГЕМО та КАМАЛЄОН ФУМІГЕНО не потребують жодної маніпуляції або пересипання, тому димові шашки використовують у незмінному стані та одноразово. 

Розкажіть детальніше про засіб для дезінсекції КАМАЛЄОН ФУМІГЕНО 

— Систематичне паразитування ектопаразитів, комах (особливо червоного та іксодових кліщів) у птахівництві провокує зниження резистентності організму, продуктивності та затримку росту молодняку. У зв’язку з цим важливе значення має застосування ефективних засобів, спрямованих на придушення життєдіяльності мікрофлори та інсектоакарицидної дії. 

Саме таким засобом є КАМАЛЄОН ФУМІГЕНО, інсектицидну дію якого забезпечують піретроїди (цифенотрин 3%), механізм дії яких пов’язаний з блокуванням проведення нервового імпульсу паразита внаслідок зміни проникності мембран іонів натрію, що, своєю чергою, призводить до паралізувального ефекту. Цифенотрин має інсектоакарицидну та репелентну активність щодо дорослих особин двокрилих та безкрилих комах, а також курячих, іксодових кліщів, бліх. Надзвичайна його сумісність з усіма видами матеріалів забезпечує ефективність засобу для остаточної дезінфекції з метою знезараження зерносховищ, елеваторів, складських приміщень, тваринницьких і птахівничих приміщень (пташники, кормоцехи та інкубатори), господарських будівель та інших замкнутих приміщень. 

Існують відповідні вимоги щодо проведення остаточної дезінфекції та дезінсекції? 

— Спеціальних вимог нема. Слід дотримуватися загальних, а саме: зберігаємо в сухому захищеному місці, звичайно, якомога далі від вогню, в щільно закритому пакованні за температури від 5 до 35 °С. Строк придатності препарату в непошкодженому пакованні — 2 роки. 

Під час проведення цих процедур ніяких змін у технологічний процес вирощування птиці не вносимо, тобто остаточну дезінфекцію робимо після основних етапів дезінфекції. 

Ваша компанія представляє дезінфекційні засоби на всіх етапах технологічного процесу вирощування птиці. Чи треба робити ротацію через деякий час? 

— Наша компанія передусім робить ставку на ефективні та сучасні дезінфекційні засоби, які використовують протягом усього циклу вирощування птиці. Такі препарати зарекомендували себе з позитивного боку не тільки на ринку України, а й світу вже багато років поспіль. Зважаючи на це, хочу зазначити, що всі препарати нашої компанії унікальні за своїми властивостями та не потребують частої ротації. 

У своїй роботі за головну мету ставимо індивідуальний підхід до кожного клієнта з проведенням розрахунків кількості препарату, згідно з параметрами пташника або інших об’єктів, які підлягають ветеринарному контролю. 

Іншими словами, ми мінімізуємо затрати клієнта з отриманням максимального ефекту від проведення дезінфекції.