Тваринництво
Головне:
Тваринництво

Продумана дезінфекція

Продумана дезінфекція

За умов великої скупченості птиці в господарстві біобезпеці слід приділяти особливу увагу — це основоположний чинник, що забезпечить благополуччя виробничого циклу на птахофабриці.

 

Олександр Шеляг

Сьогодні на ринку представлено дуже багато всіляких мийних та дезінфікуючих засобів, які широко використовують у тваринництві. Це як імпортні препарати, так і вітчизняного виробництва, з різною діючою речовиною та різної вартості. Вибір величезний, проте, за словами Олександра Шеляга, комерційного директора ТОВ «Агроплюсактив», якісних і дієвих препаратів серед них не так і багато. Тому, вкотре проводячи обробку приміщень й обладнання птахофабрики, виробник не завжди може бути впевненим у тому, що отриманий результат на 100% відповідатиме його очікуванням. Тож про те, як правильно обрати дезінфікуючий засіб для обробки на птахівничому підприємстві та який саме препарат вважається якісним, Олександр Анатолійович розповів журналу «Наше Птахівництво».

 

– Пане Олександре, чому нині питанню дезінфекції виробникам птахівничої продукції доводиться приділяти все більше уваги?

 

– Усе це пов’язано з дедалі більшою інтенсифікацією виробництва. Сучасне промислове птахівництво ведеться в умовах великого скупчення птиці в одному приміщенні, на одній ділянці. Якщо, приміром, говорити про бройлерів, то в середньому в одному приміщенні утримують близько 25 тис. голів птиці. Птицю яєчних кросів утримують значно щільніше — це може бути 40–60 тис. голів в одному приміщенні.А нині вже на ринку працюють і такі сучасні виробництва, де садять 250–300 тис. голів курей-несучок в одному приміщенні. Це нові американські технології, згідно з якими будують двоповерхові пташники та які сьогодні активно впроваджують в нашій країні. Вчасне й правильне застосування дезінфікуючих засобів допоможе уникнути спалаху багатьох інфекційних захворювань на підприємстві, забезпечить птиці комфортніше перебування у приміщенні (бо, наприклад, за наявності певного забруднення вона може скупчуватися в одному місці тощо).

 

Створення комфортних і безпечних умов для птиці суттєво впливає на здоров’я птиці. Насамперед це — забезпечення високого рівня ветеринарно-санітарної чистоти в приміщеннях, мікроклімат (температурний режим, вентиляція), якісна вода, збалансована годівля, а також увесь комплекс профілактичних заходів проти інфекційних хвороб. Коли всі ці заходи в господарстві виконують на високому рівні, підприємство отримує прибуток. Якщо ж будь-яка ланка порушується, починаються проблеми і втрата продуктивності у птиці.

 

Біобезпека — важливий чинник комплексу заходів, необхідних для того, щоб ефективність виробництва була на високому рівні. І не менше як 30% успіху у вирощуванні птиці залежить саме від неї. А нині ми маємо таку ситуацію на вітчизняному ринку, коли за широкого асортименту всіляких мийних, дезінфікуючих засобів іноді важко обрати саме дієвий якісний препарат, що гарантовано впорається з патогенною мікрофлорою на виробництві.

 

– Що мається на увазі, коли кажуть про якісний дезінфікуючий засіб? Яким вимогам у сучасному виробництві він має відповідати?

 

– Якісний дезінфікуючий засіб повинен бути широкого спектра дії проти патогенних інфекційних агентів, не пошкоджувати обладнання, а також безпечним для людей і птиці. Останній пункт тривалий час багато виробників нехтували, бо користувалися дешевими агресивними препаратами, які хоч і були ефективними у боротьбі з патогенною мікрофлорою, проте завдавали суттєвої шкоди птиці й обслуговуючому персоналу. Такі препарати також псували обладнання. Сучасне обладнання має дуже багато корозійно нестійких матеріалів, тому обирати дезінфекційний засіб треба дуже ретельно, бо в результаті застосування таких дешевих дезінфектантів підприємства можуть заплатити набагато дорожче.

 

– Які дезінфікуючі засоби найпопулярніші серед тваринників? Чи мають вони вподобання щодо країни-виробника, або ж звертають увагу суто на ціну та діючу речовину препарату?

 

– Зазвичай тваринники, обираючи дезінфектант, керуються головним критерієм — відповідність ціни до якості. Країна-виробник для них здебільшого не важлива. Дуже ефективними і популярними препаратами для проведення профілактичної дезінфекції на виробництві є препарати на основі глютаральдегіду й четвертинних амонієвих сполук. Оскільки на виробництві лікарі ветеринарної медицини застосовують різні дезінфікуючі засоби для всіх циклів знезараження — для мийки, вологої дезінфекції та заключної дезінфекції — для якогось одного із цих процесів вони обов’язково використовуватимуть препарат на основі глютаральдегіду, який є дуже популярним на сьогодні в птахівництві.

 

Однак, як показують нещодавні дослідження, які провела одна з європейських компаній (це був таємний аудит, тому у широкому загалі вони не публікуються), більшість препаратів на українському ринку, в тому числі і іноземних виробників, на основі глютаральдегіду й четвертинних амонієвих сполук дуже активно фальсифікуються.Тобто заявлений відсоток речовини на етикетці не відповідає реальному вмісту її в препараті. Частково замість глютаральдегіду додають параформалін, спиртові дезінфікуючі засоби тощо. Звичайно, що такий препарат не може бути ефективним і його доводиться використовувати у більшій кількості, щоб досягти бажаного ефекту знезараження, а це, відповідно, тягне за собою додаткові витрати.

 

Таким чином, усвідомлюючи завдання кожного лікаря ветеринарної медицини на виробництві провести дезінфекцію ефективно й водночас недорого, ми знайшли препарат, який максимально відповідає цим вимогам — потужний дезінфікуючий засіб широкого спектра дії Вірукват 300. Той глютаральдегід, що міститься у цьому препараті, відповідає 100% заявленому вмісту. Для порівняння, в результаті проведених досліджень, більшість препаратів на основі глютаральдегіду містять всього лише 25–30% чистого глютару від заявленої на етикетці кількості, решта його становить параформалін і метанол. Саме тому Вірукват 300 ефективний навіть у невеликих кількостях — через його високу активність він використовується у меншій концентрації робочого розчину.Для профілактичної дезінфекції використовується 0,3% робочий розчин Вірукват 300, для заключної гарної дезінфекції вистачає 0,5% робочого розчину.

 

Вірукват 300 окрім того, що якісно дезінфікує, ще й не пошкоджує обладнання і є безпечним для персоналу. Цей препарат являє собою синергічну суміш глютаральдегіду та четвертинних амонієвих сполук. Поєднання цих речовин дуже ефективне — четвертинні амонієві сполуки розчиняють клітинну стінку бактерії чи вірусу й сприяють кращому проникненню в клітину глютаральдегіду, який її вже повністю вбиває.

 

Дуже важливою є його післядія — чим вона триваліша, тим менше шансів у бактерій вижити й сформувати стійкі штами. Більшість препаратів на основі глютаральдегіду, що представлені на українському ринку, мають післядію не більшу як 7 днів. Післядія Віруквату 300 — до 12 днів. Також у нього висока стабільність самого концентрату — 3 роки. Проте у глютаральдегіду є один ваговий недолік — з часом до нього формується звикання. Тому, по-перше, важливо знати, яку кількість діючої речовини під час обробки ви застосовуєте, і, по-друге — вчасно змінювати препарат. Глютаральдегідні препарати слід змінювати на інші раз на 6 місяців. Ідеально, коли Вірукват 300 замінюють на Virkon S. Останній є дезінфектантом окислювальної дії, тому обробка раз за разом цим препаратом не призводить до формування резистентності в бактерій та вірусів. У нього дуже широкий спектр дії: активний проти вірусів, бактерій, грибів. Позитивним є здатність руйнувати біоплівку й знищувати патогенні мікроорганізми всередині. До того ж це екологічний дезінфектант, який є абсолютно безпечним для персоналу.

 

Найкраще користуватися глютаральдегідовими препаратами перед посадкою птиці або після її вивезення. Це досить агресивний препарат. У присутності птиці можна проводити обробку Virkon S. Він має окислювальну дію, і щоб знешкодити клітину, йому достатньо однієї хвилини. Цей препарат не має післядії, і швидко справляється з бактеріальною та вірусною мікрофлорами.

 

– Як щодо вибору постачальника препарату? За якими критеріями й характеристиками треба його обирати?

 

– Насамперед потрібно працювати з компаніями, які чітко дотримуються складу діючої речовини у своїх препаратах. Це дуже комфортно й дозволяє отримувати передбачуваний результат. Не так давно ми почали співпрацю з англійською компанією Quat-Chem, яка саме цьому питанню приділяє особливу увагу й стежить, щоб заявлений вміст діючої речовини відповідав реальному. Ця компанія вироб ляє мийні засоби, дезінфектанти, четвертинні амонієві сполуки. Глютаральдегід виробляють всього дві компанії у світі — одна в США, друга — у Німеччині. Ця речовина коштує досить дорого. Quat-Chem купує глютар у провідного виробника, додає четвертинні амонієві сполуки власного виробництва й отримує на виході достатньо конкурентоспроможний за ціною та якістю продукт.

 

Обираючи постачальника продукту, важливо звертати увагу, як він стежить за складом діючої речовини і цінує своє ім’я. Тому, навіть купуючи дорожчий європейський дезінфектант на основі глютаральдегіду, тваринники будуть у виграші, бо в ньому не буде меншої кількості заявленої діючої речовини.

 

Також у виборі постачальника треба звертати увагу на сервіс. Як представники компанії Quat-Chem ми не лише продаємо препарати, а й надаємо технічний супровід з використання мийних і дезінфікуючих засобів. На господарство виїжджають наші технологи, вивчають ситуацію на місцях і, виходячи із цього, дають рекомендації. Враховують багато різних чинників: де і як у господарстві зазвичай наносять дезінфектанти, на яке обладнання, які агрегати для нанесення чи розпилення дезінфектантів у наявності тощо. З огляду на це, прописують індивідуальні схеми миття та дезінфекції для кожного підприємства. Часто наші спеціалісти приїжджають на господарство й проводять навчання персоналу з використання мийних і дезінфікуючих засобів. Ми не ставимо перед собою мету просто продати якомога більше миючих засобів — ми хочемо навчити персонал птахофабрик ефективно ними користуватися, якісно й недорого підтримувати високий рівень біологічної безпеки в господарстві. Для кінцевого споживача це забезпечує високу ефективність із дуже оптимізованими витратами.

 

Віра Славянська

журнал “Наше Птахівництво”, вересень 2018 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі “Наше птахівництво” та інтернет сторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України “Про авторське право та суміжні права”.
Використання інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа». 

Інші статті в цьому журналі
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
5
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ

Журнали