Тваринництво

Деззасіб має бути неагресивним для обладнання та безпечним для людей

Сучасний підхід в дезінфекції

Сучасний підхід в дезінфекції

Сучасні технології вирощування птиці потребують сучасних підходів до дезінфекції застосування застарілих препаратів призводить до пошкодження дорогого обладнання, псування техніки, порушення технологічної програми вирощування птиці та завдання шкоди здоров’ю людей.  

Олександр Шеляг, директор департаменту ветеринарії компанії «Гудфід»

Нині птахівництво розвивається активними темпами. Інтенсифікація виробництва, зменшення щільності посадки птиці, скорочення санітарних розривів між виробничими циклами потребують наявності в господарстві високого рівня біологічної безпеки. Тільки так можна захистити стадо від поширення інфекційних агентів та зменшити економічні втрати підприємств від додаткового використання ветеринарних препаратів, а також через падіж птиці. Тому в нинішніх умовах дуже важливо користуватися ефективними засобами, що покращуватимуть біобезпеку в господарстві. І якщо нині ми відмовляємось від антибіотиків з метою покращення екологічності виробництва птиці, то і, само собою, ми повинні також відмовлятись і від агресивних дезінфектантів, залишки яких можуть міститись у кінцевій продукції. 

ЯКИМИ МАЮТЬ БУТИ ДЕЗІНФЕКТАНТИ 

Сучасні деззасоби мають відповідати вимогам часу, бути здатними краще і швидше знищувати інфекційні агенти. В умовах інтенсивного виробництва з новими сучасними технологіями, виробники не можуть собі дозволити тривалих простоїв. Тому важливо застосовувати дієві та ефективні препарати з коротким терміном експозиції. Деззасіб має бути неагресивним для обладнання, безпечним для людей, на його приготування не повинно витрачатися багато часу. Перед застосуванням деззасобу поверхня має бути вимита мийними засобами й підсушена. 

ПОМИЛКИ В СКЛАДАННІ ПРОГРАМИ БІОБЕЗПЕКИ 

Основні помилки, яких припускаються лікарі ветеринарної медицини, розробляючи програми біобезпеки, пов’язані з неправильним підбором деззасобів. Кожне птахогосподарство має підбирати такі засоби, які можна ефективно використовувати на тому типі обладнання, що воно використовує. 

Часто спеціалісти птахофабрик користуються деззасобами, що вже давно не застосовують у цивілізованих країнах. Ці засоби шкідливі для птиці та людей, які мають до того ж корозійний вплив на обладнання. Не відповідають ці препарати також і сучасним технологічним вимогам. Наприклад, сьогодні все ще часто на птаховиробництві як дезінфектант використовують формальдегід. Це агресивний для зовнішнього середовища і людей препарат, який пошкоджує обладнання. Також він має тривалий час експозиції, а сьогодні дуже важливо, щоб препарат швидко знищував віруси та бактерії. До того ж формальдегід — дуже токсичний, канцерогенний засіб, який заборонений у Європі, і в Україні з 1992 року. Проте у нас його все ще легко можна придбати, і він дозволений для використання в інших галузях, тому, користуючись старою інструкцією від 1986 року, його застосовують у птахівництві та тваринництві. 

Часто, складаючи програму дезінфекції, спеціаліст використовує засоби, що не призначені для досягнення ефективного результату. Наприклад, для обробки транспорту потрібні деззасоби, які дуже швидко знищують віруси. Іноді в господарствах застосовують для цього засоби з тривалою експозицією, у результаті чого транспорт, що швидко проїжджає, не вдається обробити належним чином. Це саме стосується і препаратів для дезкилимків, які мають експозицію дії 60 хв. Але жодна людина, яка переходить із пташника у пташник, не стоятиме на килимку 60 хв. Тому у таких випадках подібні деззасоби неефективні — це буде тільки зайва витрата коштів. Деззасоби з тривалою експозицією для зовнішньої біобезпеки категорично не підходять. 

До того ж деззасіб з тривалою експозицією дії повинен протягом усього періоду дії на нанесеній поверхні буди вологим. Натомість за спекотної погоди він дуже швидко висихає на поверхні, на чому його дія і припиняється. Тобто далі він уже буде не активний. І якщо навіть за таких умов використовувати подвійну дозу препарату — не 1%, а 2%, це все одно не покращить його дієвість, бо відразу ж після висихання його експозиція припинилася. Тому препарат слід використовувати в дозі, що зазначено в інструкції. Як показує аналіз деззасобів, вказана в інструкції доза — із запасом дії, навіть у кілька разів. Подвійна доза деззасобів — це насамперед витрата коштів власника підприємства, і на його дієвості аж ніяк не позначається. До того ж суттєве збільшення дози деззасобу призводить до вироблення резистентності у вірусів і бактерій до цього препарату, через що його ефективність із часом знижуватиметься. Тому треба використовувати певні препарати там, де вони даватимуть максимальний ефект і періодично проводити ротацію деззасобів. 

ПЕРЕВІРКА АКТИВНОСТІ ДЕЗЗАСОБУ 

Один з елементів вибудовування зовнішньої та внутрішньої біобезпеки є перевірка активності деззасобу. На птахогосподарстві відбирати проби, відправляти їх у лабораторію — досить складно, бо це суттєві витрати часу та коштів. Тому дуже важливо, щоб спеціалісти мали експрес-тести, за допомогою яких за 10–15 хв можна перевірити активність дезрозчину, а також правильність розведення робочого розчину і дієвість препарату. 

На ринку України є тільки кілька деззасобів, що мають експрес-тести для перевірки активності розчину. Інакше треба відбирати проби у господарстві та відвозити їх у лабораторію. 

ЯК ПРАВИЛЬНО ПОБУДУВАТИ БІОБЕЗПЕКУ В ГОСПОДАРСТВІ 

Програма біобезпеки маю бути легкою у виконанні, адаптованою під конкретне господарство. Коли я розробляю програму зовнішньої та внутрішньої біобезпеки для птахогосподарства, я підбираю деззасоби, які за дуже короткий строк здатні знищувати віруси та бактерії. Ці препарати повинні мати підтвердження ефективності сертифікованими лабораторіями, а також мати експрес-тести на визначення активності засобу. Окрім того, я обираю деззасоби, що не шкодять обладнанню чи автотранспорту, а також безпечні для людей. 

Також у складанні програми біобезпеки я враховую всі особливості господарства, його специфіку, технології, обладнання, кроси птиці, схеми вакцинації тощо. Дуже важливо контролювати на виробництві якість води й упевнюватись перед вакцинацією птиці, що лінії напування повністю очищені від дезінфектантів, інакше вакцина ним буде інактивована. Тобто у складанні плану обробок має бути індивідуальний підхід до кожного господарства. У складанні програми біобезпеки я використовую свої знання та передовий досвід Європейських виробників дезінфектантів як лікар ветеринарної медицини, а також багаторічний досвід роботи в птахівництві. Дуже важливо для кожного птахогосподарства підбирати ті засоби, що дадуть максимальний ефект дезінфекції саме для нього з урахуванням його специфіки. Ці засоби забезпечать максимальний ефект дезінфекції, а також дадуть високий економічний результат у вирощуванні птиці. 

Наша компанія також проводить навчання персоналу, пропонує індивідуально розроблену програму. На деяких господарствах ми навіть фільмуємо процес, і якщо працівник міняється, то інший вчиться, проглянувши ролик. Але за цією легкістю повинні стояти професійний підхід до біобезпеки та ефективні засоби. Наша обов’язкова умова роботи з господарством це постійний контроль виконання нашої програми біобезпеки по визначених контрольних точках на господарстві. 

Інші статті в цьому журналі
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
Наше Птахівництво
5
Статті з журналу:

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ