Елеватор

Фуміганти й інсектициди в димових шашках значно спрощують процедуру знезараження зерносховищ

Дезінфекція без турбот

Дезінфекція без турбот

Фуміганти й інсектициди в димових шашках значно спрощують процедуру знезараження зерносховищ і технологічних ліній елеваторів  

Після завершення сезону силоси, бункери тимчасового зберігання й транспортні системи потрібно зачистити, продезінфікувати й виконати їх технічне обслуговування. Зазвичай для цього застосовують аерозольні генератори гарячого туману, які переводять розчин препарату в пару, і та добре проникає навіть у важкодоступні місця. Деякі елеватори мають власне обладнання й навчений персонал, але, враховуючи великі часові розриви між проведенням подібних робіт, кваліфікація працівників втрачається, навички забуваються, і це може призвести до помилок, неякісної дезінфекції, неправильної експлуатації аерозольних генераторів гарячого туману. Елементарне невиконання операцій сервісного обслуговування може призвести до серйозних несправностей дорогого обладнання. Тому більшість елеваторів і сільськогосподарських підприємств віддає перевагу спеціалізованим компаніям, які виконують роботи з фунгіцидного й інсектицидного захисту. Підрядник дає гарантію на те, що в сховищах й інших технологічних об’єктах, де зберігається або переміщується зерно, не буде хвороб і шкідників. Своєю чергою, замовник не має клопоту з висотними роботами й не думає, як навчити працювати зі специфічним обладнанням своїх робітників. 

Проте відсутність хвилювань має свою ціну. Слід зазначити, що послуги компаній, що надають послуги з хімічних обробок зерносховищ і елеваторів, коштують чимало. До рахунку входять: вартість переїзду працівників з обладнанням, амортизація обладнання, оплата праці спеціалістів й інші витрати, які можуть виникати під час хімічної обробки зерноприймального підприємства. Наприклад, великий елеватор неможливо обробити за один день — бригаді доводиться кілька днів працювати на об’єкті. Аерозольний генератор має відносно невелику продуктивність, тому для заповнення силосів туманом з отрутою доводиться витрачати певний час. От і виходить, що вартість самих препаратів не перевищує 20% загальної суми рахунку. Усе інше — амортизація обладнання, робочий час працівників і заробіток компанії — надавача послуг. 

В умовах, коли елеватор змушений витрачати значні кошти на енергоносії й бути конкурентним, доводиться шукати нові способи зменшення витрат. Однак відмовлятись від дезінфекції не варто. Зараження зерна є абсолютно неприйнятним сценарієм для будь-якого елеватора. Переважна більшість відмовляється приймати зерно, якщо в ньому виявляють зовсім небажані шкідники чи хвороби. Торішні патогени можуть погіршити якість і цим ще більше погіршити економіку підприємства. Однак є спосіб платити за цю роботу значно менше. Компанія ТОВ «ГУДФІД» розпочала продаж фумігантів й інсектицидів у формі димових шашок. 

Як зазначив Олександр Шеляг, директор департаменту ветеринарії ТОВ «ГУДФІД», шашки є простими у використанні й не потребують спеціальної кваліфікації персоналу. Залежно від розміру приміщення або технологічного об’єкта можна обрати різні за вагою й розміром шашки. Після механічного очищення шашку відповідного розміру підпалюють і кидають усередину приміщення, що дезінфікується, через ревізійний отвір. Процес виділення диму триває близько 30 с — приміщення швидко заповнюється хімічною речовиною, яка приникає навіть у найбільш важкодоступні місця. Крім того, важливою особливістю застосування димових шашок є те, що під час їх застосування всередині приміщень не підвищується волога. Натомість аерозольні генератори працюють із водяною парою, що обов’язково спричиняє збільшення вологості й у багатьох випадках на внутрішніх поверхнях з’являється конденсат. 

Застосування димових шашок практично усуває людський чинник як дезінфекцію. Немає потреби розраховувати  параметри обробки — усе це робить інженер або керівник разом із постачальником. Тож виконавцю треба отримати завдання, попередити про повну зупинку транспортера або силоса, узяти потрібні за розміром шашки й підпалити їх усередині технологічних приміщень. 

Що робить дим усередині силоса? Внаслідок вищої температури всередині він спочатку підіймається. Через деякий час, після охолодження, дим опускається, і таким чином досягається проникнення на всіх рівнях приміщення. У норіях і самопливах дим підіймається внаслідок тяги, що виникає від перепаду висот (як у звичайних димарях). У горизонтальних транспортерах дим поширюється внаслідок природного перемішування з повітрям. Тому шашку краще розташовувати приблизно посередині транспортера, а не з країв. Проте навіть якщо шашка горітиме з одного краю, після прогоряння її можна відразу витягти й запустити на деякий час транспортер. Це пришвидшить поширення диму по всій довжині. Транспортери в підземних галереях обробляють одночасно із силосами — після наповнення димом відкривають засувки, запускають рух ланцюга з лопатками, і таким чином дим швидко розходиться по всій довжині транспортної лінії. Після 6-годинної витримки достатньо провітрити приміщення, і воно буде готовим до подальшої експлуатації за призначенням. Досліди показали, що ніяких загроз для здоров’я персоналу після провітрювання немає. 

Димові шашки виробництва іспанської фірми Bioplagen поділяють на два типи: перший розраховано на знищення комах, другий — для боротьби з бактеріальними та грибними хворобами. Якщо треба продезінфікувати й знищити комах, можна застосовувати обидва типи шашок одночасно. 

Інші статті в цьому журналі

ЧИТАЙТЕ БІЛЬШЕ