Тваринництво
Головне:
Тваринництво

Безпечні переходи

The Ukrainian Farmer
Джерело:
The Ukrainian Farmer
Поділитись:
Безпечні переходи

Якісне підлогове гумове покриття в переходах і накопичувачах зробить пересування корів безпечним і зменшить ризик травмування.  

Вибракування корів на молочній фермі внаслідок травм, за підрахунками експертів галузі, може сягати 15–20% щорічно. Причина цього часто криється в тому, що керівники чи власники не приділяють належної уваги зонам пересування корів. Досі на багатьох фермах у проходах і накопичувачах використовують покриття з перебитих покришок, єдиний плюс якого — це дешевизна. 

Недалекоглядне рішення 

До чого призводить бажання фермерів заощадити на покритті? Проходячи по такій підлозі, тварини часто посковзаються, їхні кінцівки роз’їжджаються «у шпагат», і худоба отримує розтягнення та травми. Особливо в зоні ризику корови в післяотельний період, у яких ослаблені зв’язки. Відновитися після таких пошкоджень корові надзвичайно важко, а лікувати таку тварину — економічно не вигідно для підприємства. Тому зазвичай такі випадки закінчуються вибракуванням корів. 

Інші корови, щоразу йдучи на доїння чи повертаючись з нього, переживають сильний стрес, бо страхаються послизнутися. Тварини, проходячи небезпечні зони — переходи й накопичувачі, можуть зупинятися, що призводить до створення заторів і виникнення травмонебезпечної ситуації. 

Європейські фермери вже давно позбулися цієї проблеми на своїх фермах. Вони роблять довгострокові вкладення у травмобезпеку стада — облаштовують усі проходи в корівниках якісним гумовим покриттям. Так, інвестиції дорогі, проте вони швидко окупаються мінімум на 10–20% завдяки зменшенню травмованих тварин. 

Забули про травми 

У той час коли підлогове якісне гумове покриття для переходів є стандартною практикою у західних сусідів, в Україні ця тенденція тільки набуває обертів. Стримує її, зокрема, дорожнеча сучасного покриття. Але досвід фермерів, що зважилися на цей крок, переконує — вкладені інвестиції того варті. 

Так, ще кілька років тому у СТОВ «Воскобійники» (Полтавська обл.) щотижня в накопичувачі травмувалось по 2–3 корови. «Корови „розчахувались” так, що було страшно дивитися», — пригадує Сергій Євченко, головний ветлікар СТОВ «Воскобійники». На той момент підлога в переходах і накопичувачі ферми була вкрита покриттям, виготовленим внаслідок вторинної переробки каучукових покришок. Серед його негативних властивостей — слизька поверхня, жорсткість і нееластичність, швидке руйнування через перепади температур і виникнення у щілинах вогнищ розмноження збудників хвороб тощо. Ситуація кардинально змінилася, коли в переходах і накопичувачах перед доїльним залом — місцях, де найчастіше травмувались корови, постелили рулонне покриття MAGELLAN від Bioret Agri (представник компанії в Україні — ТОВ «Лакта Люкс»). «Я забув про цю проблему, бо після того у нас не було жодної травми через падіння й розтягнення ніг, — додає пан Сергій. — Корови спокійно ходять по покриттю, а молоді та грайливі навіть із підстрибом». Крім того, ця гума стала ідеальним рішенням для проблемних місць на підприємстві — у переходах із нахилом підлоги, у місцях із перепадами висоти. Хоча до того всі заходи з убезпечення таких місць (наприклад, нарізки на бетоні) — не розв’язували проблеми, а тварини травмувалися. 

Через чотири роки експлуатації французька гума як нова. Завдяки пружним еластичним якостям і здатності до швидкого відновлення «носиться, наче вчора постелили», додає ветлікар. Це ще одна суттєва різниця між нею і каучуковою. Сучасне покриття виявилося не лише зносостійким (витримує інтенсивний рух і велику вагу тварин, не псується від копит), а й стійким до змін температури, завдячуючи внутрішньому армуванню, а виділення тварин не ушкоджують матеріал. 

А щодо дорожнечи, то інвестиція окупається крім збереження стада економією на ліках, ще й удвічі тривалішим строком експлуатації. Якщо порівняти вартість гуми з вторинною сировиною і час її використання з натуральною, то перша буде більш ніж удвічі дорожчою. 

Підлогу чистять звичайним скребком, а раз на тиждень обробляють дезінфектантами. «Висока якість покриття та збережене поголів’я виправдовує її високу ціну», — переконаний Сергій Євченко. 

Поширення практики 

Господарство «Воскобійники» — не єдине підприємство, яке у виборі покриття для небезпечних місць віддало перевагу продукту найвищої якості. Так, нещодавно закінчили монтування гумового рулонного покриття у СТОВ «Перемога» (Черкаська обл.) у накопичувачі та переходах. 

Кілька років користується такою гумою АФ ім. Довженка (Полтавська обл.), де нею вкрито накопичувач і переходи між приміщеннями та доїльною залою. 

Сьогодні покриття рулонного типу з первинних матеріалів у переходах і накопичувачах є майже у всіх областях нашої держави. Дедалі більше фермерів віддають перевагу саме рулонному покриттю. До переваг рулонної технології, порівнюючи з «пазловою», можна залічити те, що вона більш економна та безвідходна. Господарство замовляє цільну смугу з розрахунку площі свого приміщення (накопичувач, коридор, гнойова алея), що значно спрощує монтаж і зменшує відходи, бо немає потреби щось кроїти чи «підганяти» під розміри. Тобто для власника це ще й економічно вигідніше, адже платить тільки за ту кількість гуми, що потрібна. На відміну від пазлів, у рулонів є ще один плюс: не виникає проблем із просочуванням води та забиванням стиків гноєм. 

Ще одним вагомим аргументом на користь установлення високоякісного покриття є 10 років гарантії на гуму, прописані в договорі постачання, та післягарантійний супровід, які надає компанія «Лакта Люкс». Гуму, яку постачає компанія, можна чистити дельта-скрепером, трактором — гарантія від цього не міняється. 

Практичні поради 

Звісно, що перш ніж зважитися на інвестування у те чи інше покриття, потрібно врахувати всі за та проти. Для тих, хто досі ще роздумує про раціональність установлення гумового покриття у накопичувачах перед доїльною залою, у коридорах, якими корови йдуть на доїння чи повертаються після нього, ми долучимо висновки досвідченого користувача — Іона Морару, співзасновника American Dairy Technology. «Ми постелили якісне гумове покриття, придбане у компанії «Лакта Люкс», у своїх господарствах ще 8–10 років тому: воно досі лежить, — розповів він. — Корови ходять по гумі, зауважень нам не роблять щодо того, що їм не зручно чи слизько. Та й сама гума за цей період майже не „зістарилася”». 

Серед місць, які потрібно застелити гумою, експерт виділив два основних. Перше — це накопичувач перед доїльною залою, бо саме тут корови часто стоять, обмежені в русі. «Будь-який стрес для корів негативно впливає на молоковіддачу, — зазначив пан Іон. — А стояти й чекати коровам ліпше на м’якішій поверхні, ніж на бетоні». На другому місці — гноєвидальні канали, де корови проводять багато часу, активно рухаються. «А головне — це те, що там найчастіше відбувається прояв рефлексів, пов’язаних із відтворенням, — акцентує Іон Морару — Ідеальну бетонну поверхню важко контролювати. А якщо покласти правильну гуму, то вона і довго служитиме, і створить комфортні умови для корів, що, своєю чергою, покращить відсоток для проявів природної охоти. І тут важливо, щоб працівники ферми стежили за цими проявами та правильно скористалися ними в роботі». 

Щодо недоліків гумового покриття, то експерт уважає, що їх можна й уникнути. Адже насамперед вони пов’язані з якістю гуми та правильністю її укладання й розміщення, а не з її наявністю загалом. Тому результат залежатиме від виробника та складу покриття, якості монтажу й обізнаності покупця у цих питаннях. 

Утім, переваг значно більше. Передусім — це створення комфорту для дистального відділу кінцівок корів і підвищення комфорту для корів загалом. Адже, якщо у корів здорові ратиці, відповідно, менше витрат на лікування та профілактику, менше стресу, вищий імунітет, менший відсоток вибракування за станом здоров’я, більша продуктивність і стабільно висока якість молока. 

«Усе це можливо за умови правильної підлогової гуми, — підсумував Іон Морару. — Тому моя рекомендація — віддавайте перевагу відомим іноземним брендам, бажано з первинних складових, і рекомендаціям спеціалістів, які вже тривалий час експлуатують гумові покриття у своїх господарствах». 

Олеся Деркач

журнал The Ukrainian Farmer, грудень 2020 року

Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі The Ukrainian Farmer та інтернетсторінці журналу за адресою https://agrotimes.ua/ належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону УкраїниПро авторське право та суміжні права”.
Використання
інформації дозволяється тільки після отримання письмової згоди від видавничого дому «АГП Медіа».

Інші статті в цьому журналі
Джерело:
The Ukrainian Farmer